Garść praktycznych informacji dla Polaków pracujących w Holandii.

Piszemy nie tylko o podatkach w Holandii.

ABC zwrotów z podatku w Holandii

ABC zwrotów z podatku w Holandii

Jeszcze chwila i będziesz się mógł rozliczyć z podatku za rok 2016. Już powoli pracodawcy wystawiają Jarografy a holenderska skarbówka informuje o zmianach w prawie podatkowym. Pewnie jak co roku zastanawiasz się nad swoim zwrotem z podatku, nad tym czy musisz się rozliczać czy nie , komu powierzyć swoje rozliczenie podatkowe aby dobrze się rozliczyć. Faktem jest ze z roku na rok Holandia likwiduje zniżki i ulgi podatkowe co ma wpływ na zwrot z podatku. Aby Ci ułatwić podajemy parę wskazówek które również w tym roku mogą Ci się przydać. Przeczytaj nasze ABC podatkowe!! W podpunkcie C natomiast przygotowaliśmy dla Ciebie Zaświadczenie o Dochodach na rok 2016, które już teraz możesz dać do podbicia w Polsce. 

A. Warto się rozliczyć.

Mimo tego że w Holandii nie każdy ma obowiązek rozliczać się z podatku, zalecamy jednak rozliczenie się z holenderskim urzędem skarbowym. Rozliczając się potwierdzasz fakt że tu pracowałeś i płaciłeś podatki i składki. Tworzy się klarowny obraz twojej pracy w Holandii a w przyszłości ułatwi to ubieganie się o ewentualne świadczenia socjalno-emerytalne. Uwaga! w momencie kiedy dostałeś wezwanie do rozliczenia lub wiesz że musisz dopłacić podatek co najmniej 45 euro, to wtedy masz obowiązek rozliczyć się w Holandii. Jeżeli tego nie zrobisz w wymaganym terminie to urząd skarbowy zrobi to za Ciebie i doliczy odsetki i nałoży kare za zwlokę.

B. Nie płać na czarno.

Jeżeli twój księgowy nie wystawia rachunku, jest to podejrzane. Często znaczy to że księgowy w rzeczywistości nie jest księgowym a chce sobie tylko dorobić na czarno. W sezonie pseudo księgowi pojawiają się jak grzyby po deszczu, po sezonie znikają i nic ich dalej nie obchodzi. Taki księgowy nie ma wiedzy o podatkach, nauczył się tylko wprowadzać cyfry do komputera i pobierać opłaty za swoje usługi. Pamiętaj pseudo księgowy nigdy nie poniesie odpowiedzialności za to jak ciebie rozliczył. Brak wiedzy o podatkach przyczynia się do wielu błędów w rozliczeniu z podatku. Może się okazać że zostałeś źle rozliczony i cały zwrot z podatku będziesz musiał oddać wraz z karnymi odsetkami. Urząd Skarbowy to najpoważniejsza instytucja państwowa, dlaczego więc masz ryzykować i rozliczać się u kogoś kto narobi tylko bałaganu w twoich papierach, bałaganu za który Ty sam odpowiadasz. Uwaga! Prawo holenderskie obciąża odpowiedzialnością za poprawne rozliczenie z podatku Ciebie a nie księgowego. Korzystaj tylko z rzetelnego i profesjonalnego biura.

C. Rozlicz się korzystniej.

Aby rozliczyć się korzystniej w roku 2017 i skorzystać z tych samych ulg podatkowych co osoby zameldowane w Holandii musisz wypełnić i dać do podbicia w Polsce zaświadczenie o tym ze nie miałeś innych dochodów poza Holandia ŚCIĄGNIJ TUTAJ ZAŚWIADCZENIE O DOCHODACH NA ROK 2016. Deklaracja ta świadczy o tym, że większość twoich dochodów - 90% pochodzi z Holandii i to w Holandii możesz korzystać z ulg podatkowych. Wypełnij obydwie strony deklaracji podając swoje dane i zaznaczając na zero inne dochody (poza Holandią), deklaracje tą musisz podbić w polskim urzędzie skarbowym. Polski urząd skarbowy podbije ją dopiero jak się rozliczysz w Polsce na PIT 36 z załącznikiem ZG. Pamiętaj, podatek zapłaciłeś już w Holandii, Polska nie ma prawa ściągać od ciebie podwójnie podatku. Uwaga! Jeżeli pracowałeś w Holandii tylko sezonowo nie możesz skorzystać z korzystniejszego sposobu rozliczania.

D. Rozlicz się z dzieckiem.

Ulga podatkowa z której w dalszym ciągu możesz skorzystać to ulga podatkowa na dziecko do 12 roku życia, należy się osobom wychowującym dzieci i zarazem pracującym. Taka sytuacja jest promowana przez Holandię i wynagradzana właśnie ulgą podatkową która wynosi od 1033 euro do 2152 euro. Wymogiem jest to że rocznie zarobiłeś co najmniej 4857 euro brutto a twoje dziecko jest zameldowane przez co najmniej 6 miesięcy na tym samym adresie co ty. Jeżeli jesteś w związku partnerskim też możesz skorzystać z tej ulgi, która będzie przysługiwała partnerowi mniej zarabiającemu.

E. Nie płać prowizji.

Nie płać nigdy prowizji za usługę rozliczenia z podatku. Prowizja to często 8-10% od odzyskanego zwrotu z podatku, przy dużych zwrotach koszt rozliczenia może wynieść nawet 200 euro. Przy małych zwrotach i tak zapłacisz cenę normalnego rozliczenia. Normalna cena rozliczenia bez prowizji waha się od 40 do 65 euro.

F. Nie stój w kolejkach.

Rozliczanie z podatku to nie praca na taśmie. Jeżeli księgowy pracuje pod presja długiej kolejki i nie ma dla ciebie zbyt dużo czasu, źle to wróży. Korzystaj z biur które poświecą ci czas i szczegółowo omówią twoja sytuacje, wtedy będziesz mieć pewność że wszystko co jest istotne zostało zanotowane przez księgowego w poprawny sposób.

G. Osobiste konto bankowe.

Zanim rozliczysz się z podatku, upewnij się że twoje osobiste konto bankowe jest już podane do holenderskiego urzędu skarbowego. Jeżeli posiadasz holenderskie konto, to łatwo je podać dzwoniąc pod numer 055-538 5385, jeżeli posiadasz konto polskie to musisz wysłać pismo do urzędu skarbowego wraz z kopia wyciągów z konta i kopia swojego dowodu osobistego. Poproś swoją księgową o to aby zadbała i upewniła się czy konto zostało poprawnie wprowadzone tak abyś zwrot z podatku otrzymał na czas. Uwaga!! Podawanie konta kogoś innego jest zabronione i nie zostanie zaakceptowane przez urząd skarbowy.

H. Potwierdzenie rozliczenia.

Poproś swoją księgową o wydrukowanie potwierdzenia tego jak zostałeś rozliczony i tego że twoje rozliczenie zostało posłane do urzędu skarbowego. Tylko wtedy masz pewność że zostałeś rozliczony i w razie problemów będziesz mógł sprawdzić gdzie zaszedł ewentualny błąd.

I. Terminy rozliczeń.

W Holandii nie ma jednego stałego terminu na rozliczenie z podatku. Podsumowując wygląda to tak:

- osoby zameldowane na holenderskim adresie z nakazem do rozliczenia mają termin do 1 maja , jeżeli rozliczą się przed 1 kwietnia dostaną zwrot z podatku z Holandii przed 1 czerwca, jeżeli rozliczą się później urząd skarbowy może przetrzymać rozliczenie dłużej.

- osoby niezameldowane na holenderskim adresie i mające nakaz rozliczenia mają termin do 1 lipca , tutaj działa to tak samo jak wyżej jeżeli rozliczysz się przed 1 kwietnia zwrot z podatku dostaniesz przed 1 czerwca.

- osoby bez nakazu (wiedzące że nie muszą się rozliczać) zameldowane na holenderskim adresie lub zameldowane na polskim adresie mają czas aby uzyskać zwrot z podatku w Holandii do 5 lat wstecz, czyli za 2016 rok masz czas aby się rozliczyć do 31 grudnia 2021 roku.