Opieka zdrowotna w Holandii

Opieka zdrowotna w Holandii jest bardzo dobrze uregulowana a jakość usług medycznych wysoka. Holenderski system opieki medycznej należy do jednych z najlepszych na całym świecie. Leczenie w Holandii i korzystanie z usług medycznych jest dostępne dla każdego nie zależnie od statusu społecznego. Nie stosuje się tutaj łapówek, dzięki którym pacjent będzie lepiej traktowany. Nie ma tez lekarzy prywatnych, którzy dopiero za wysoka oplata podejmują się leczenia pacjenta. Opieka zdrowotna w Holandii jest udzielana każdemu

, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne na podstawowe koszty leczenia, a ubezpieczenie takie jest obowiązkowe. Każdy, kto mieszka lub pracuje w Holandii, musi posiadać podstawowe ubezpieczenie zdrowotne.

Druga strona medalu jest taka, ze Holandia wydaje rocznie miliardy euro aby pokryć koszty opieki zdrowotnej, które ze względu na starzejące się społeczeństwo z roku na rok wzrastają. Dlatego planowane są oszczędności, które spowodują ze opieka zdrowotna w Holandii będzie droższa.

Bądź dobrze poinformowany, przeczytaj poniższe wskazówki, które wskażą ci drogę – jak skutecznie korzystać z systemu opieki zdrowotnej w Holandii.

 Wybór ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii

W Holandii funkcjonuje kilkadziesiąt ubezpieczalni prywatnych. Sam możesz wybrać ubezpieczalnie w której chcesz się ubezpieczyć. W cenie i w jakości ubezpieczenia zdrowotnego nie ma dużych różnic. Koszt podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego wynosi od 71 euro/na miesiąc do 110 euro/na miesiąc.

Cena jest zależna od własnego ryzyka, które standardowo wynosi 220 euro na rok 2012, im większe własne ryzyko tym mniej będziesz płacił za ubezpieczenie. Własne ryzyko opiewa pierwsze koszty leczenia w Holandii, które trzeba będzie pokryć samemu.. Własne ryzyko można podwyższyć nawet o 500 euro, zyskasz na tym tylko wtedy, kiedy w danym roku mało korzystałeś z opieki zdrowotnej w Holandii.

Ubezpieczenie podstawowe pokrywa, podstawowa opiekę medyczna (lekarz domowy, leczenie nagłych przypadków, leczenie specjalistyczne, pobyt w szpitalu itp.). Aby korzystać z dodatkowych usług medycznych takich jak medycyna alternatywna, psycholog , fizjoterapia, dentysta, trzeba posiadać dodatkowe ubezpieczenie, koszt dodatkowego ubezpieczenia jest zależny od pakietu, który dana ubezpieczalnia oferuje. Ubezpieczenie dodatkowe kosztuje już od 15 euro na miesiąc. Warto pamiętać o tym, ze ubezpieczenie dzieci do 18 roku życia jest darmowe, dzieci trzeba zgłosić do ubezpieczenia rodziców tak aby mogły one darmowo korzystać z opieki zdrowotnej w Holandii.

 Leczenie w Holandii

W przypadku choroby, zgłaszasz się wpierw do lekarza domowego. Na spotkanie trzeba się umówić, godziny przyjęć lekarza domowego to przeważnie od 8.00 do 17.00. Lekarz domowy w razie poważniejszych chorób, kieruje swojego pacjenta do specjalisty. Wizyta u specjalisty jest tylko możliwa po otrzymaniu skierowania od lekarza domowego. Często lekarz domowy próbuje leczenia na własną rękę i aby uniknąć nieporozumień i rozczarowania, warto przy pierwszej wizycie od razu poprosić o skierowanie do specjalisty. Przepisywanie paracetamolu przez lekarza domowego na wszelkie bolączki jest często krytykowane przez Polaków, którzy są przyzwyczajeni do brania antybiotyków w przypadku zwykłego przeziębienia. Jednak w Holandii kładzie się nacisk na naturalna ochronę organizmu, która sama zwalcza lekkie choroby i leczenie antybiotykiem jest w tym przypadku zbędne.

W krytycznych przypadkach i nagłych chorobach udaj się na ostry dyżur, który 24 godziny na dobę przyjmuje pacjentów. Ostry dyżur znajduje się przy każdym szpitalu. Jeżeli spotkasz się z przypadkiem zagrożenia życia dzwon od razu na numer alarmowy 112.

Dofinansowanie do ubezpieczenia zdrowotnego w Holandii

Aby każdego było stać na ubezpieczenie zdrowotne w Holandii, rząd holenderski stosuje dopłaty pieniężne dla osób, które mało zarabiają. Dopłata taka wynosi nawet 70 euro na miesiąc (dla osoby samotnej) lub 140 euro (dla partnerów). Aby dostać dodatek do ubezpieczenia dana osoba nie może rocznie zarabiać więcej niż 35.059 brutto lub partnerzy nie mogą wspólnie zarabiać więcej niż 51.691 brutto rocznie. Dopłata ta jest zależna od zarobku im mniej ktoś zarabia tym wiecej otrzyma dofinansowania do ubezpieczenia. Wniosek o dofinansowanie do ubezpieczenia w Holandii składa się w tutejszym Urzędzie Skarbowym na tej stronie internetowej.