Holandia jest jednym z nielicznych państw w Europie, gdzie granice trzech państw schodzą się ze sobą w jednym punkcie. Punkt taki w języku polskim nazywamy Trojstyk, zobacz w Wikipedii gdzie jeszcze znajdują się takie punkty. Strona holenderska tego punktu – miejscowość Vaals, schodzi się z niemieckim Aachen i belgijskim Kelmis. Punkt trzech granic położony jest na szczycie góry Vaalserberg, lezącym 322,7 metrów nad poziomem morza.

Punkt ten znajduje się w prowincji Limburg i jest on najwyższa górą w Holandii. Wokół punktu trzech granic znajduje się mnóstwo atrakcji turystycznych, między innymi największy w europie labirynt zbudowany z żywopłotu, z którego naprawdę trudno wyjść.... atrakcja ta jest polecana dla rodzin z dziećmi. Za wstęp do labiryntu pobierane są opląty 5 euro za osobę dorosła i 4 euro za dzieci, do labiryntu można również zabrać psa, który jednak musi być na smyczy. Labirynt jest otwarty w okresie od 1 kwietnia do 1 listopada. Poza tym dla osób lubiących spacery, jest wiele ścieżek turystycznych, prowadzących przez lasy i ukazujących piękno tutejszego górzystego krajobrazu.

Odwiedzając punkt trzech granic warto zwiedzić również centrum miasteczka Vaals, jak również centrum niemieckiej miejscowości Aachen (10 km od Vaals), które bogate jest w historyczne budowle i zabytki. Do punktu trzech granic najłatwiej dojechać autem, używając nawigacji, ustaw ja na adres: Viergrenzenweg 97, w miejscowości Vaals. Kierując się na ten adresem dojedziesz praktycznie do samego punktu trzech granic. Auto zaparkujesz na jednym z darmowych parkingów lub na parkingu za oplata 2 euro na cały dzień.

Punkt trzech granic jako atrakcje Holandii warto odwiedzić biorąc pod uwagę oryginalność tego miejsca. Dowiedz się więcej o punkcie 3 granic w Holandii na Wikipedii.