Tiel nie należy do miejsc w Holandii, które od razu kojarzą się z atrakcjami turystycznymi i które sa znane wśród turystów przyjeżdżających do Holandii.. Jednak Tiel jako atrakcje Holandii, trzeba koniecznie uwzględnić, ze względu na imprezy, które odbywają się tutaj co roku w pierwszy weekend września i przyciągają wiele turystów z całej Holandii jak również z Niemiec i Belgii. Appel Pop to festiwal muzyki pop, na którym występują holenderskie gwiazdy jak również gwiazdy światowej sławy. Druga  imprezą  odbywającą się zaraz po Appel Pop, to Fruitcorso, jest to wystawa figur zbudowanych z owoców i warzyw. Obydwa wydarzenia w roku 2011 – w okresie 7- 8 września przyciągnęły do Tielu 300.000 tys osób.

Zanim opisze te dwa wydarzenia bardziej szczegółowo, wpierw parę slów o miasteczku Tiel jako „atrakcje Holandii”.

Tiel leży w prowincji Gelderland i jest małą gmina o obszarze 34 km ² do gminy tej należą również pobliskie wioski takie jak Kapel-Avezaath i Wadenooijen, mieszka tutaj 41.530 tys osób z czego 5500 to obcokrajowcy. Miasto to jest położone wzdłuż autostrady A 15 i leży między rzeka De Waal i rzeka De Linge jak również nad kanałem Amsterdamskim.

Tiel posiada historyczne centrum miasta, w którym śmiało można się wybrać na zakupy i dzień ten zakończyć w jednej z wielu restauracji lub przyjemnych kafejek. Na rynku tielowskim stoi pomnik Flipje, który stal się symbolem tego miasta. Centrum miasta od strony rzeki jest ogrodzone starymi murami obronnymi, z których doskonale można podziwiać rzekę De Waal.

W Tielu zaczynają się ścieżki rowerowe, które prowadza wzdłuż wielu sadów i łąk, gdzie na wiosnę można podziwiać kwitnące jabłonie i grusze. Z Tielu, można przepłynąć barka przez rzekę de Waal, aby przespacerować się wzdłuż tej rzeki specjalna ścieżka.

Festiwal Appelpop, trwa 2 dni zaczyna się w piątek 7 września a kończy się w sobotnia noc 8 września. W tym roku wystąpią tutaj takie gwiazdy jak Racoon, Within Temptation, Bush (znany z Nirvany i Perl Jam), Gers Pardoel (znany z piosenki „Ik neem je mee.... „), i wiele innych artystów. Aby zobaczyć szczegółowy program Appel Pop, kliknij tutaj. Wstęp na Appel Pop jest darmowy, festiwal ten utrzymuje się ze sprzedaży napojów ale przede wszystkim z hojności wielu sponsorów. Na teren festiwalu nie można zabierać ze sobą własnych napojów alkoholowych i ostrych przedmiotów, aby temu zapobiec, każda odwiedzająca osoba jest kontrolowana. Piwa można się napić na terenie festiwalu za oplata, uwaga - w Holandii na imprezach w plenerze stosuje się system żetonów, które wpierw kupuje się przy kasie i dopiero za żetony można dostać coś do pica lub jedzenia.

Fruit Corso (odbywa się 8 września) jako "atrakcje Holandii" należy do wyjątkowych wydarzeń, Fruit (z holenderskiego: owoce), sama nazwa wskazuje z czym to wydarzenie się łączy. Jest to wystawa rzeźb zbudowanych właśnie z owoców. Rzeźby te są budowane przez mieszkańców Tielu i okolic, którzy konkurują ze sobą. Organizowany jest konkurs na najładniejsza i na najbardziej oryginalna rzeźbę. Aby je zobaczyć wystarczy znaleźć sobie odpowiednie miejsce wzdłuż trasy, przez która wszystkie rzeźby są ciągnięte na specjalnych platformach. Trasa ta ciągnie się praktycznie przez główne ulice w centrum Tielu. Wstęp jest również bezpłatny, a wszędzie na ulicach można zakupić coś do jedzenia lub picia.Ciężko opisać w paru słowach, jak rzeźby te wyglądają, na pewno można o nich powiedzieć ze są ogromne i naprawdę oryginalne, robią niesamowite wrażenie, i zanim je zobaczycie nie będziecie w stanie sobie wyobrazić ze coś takiego można zbudować tylko i wyłącznie z owoców i warzyw.

Krotko podsumowując, Tiel jako atrakcje Holandii na pewno zasługuje na miejsce w naszej rubryce o ciekawych miejscach, które koniecznie trzeba odwiedzić i pokazać innym.