Tylko do końca grudnia możesz zmienić ubezpieczenie zdrowotne lub nawet przejść do innej ubezpieczalni. Warto zainteresować się cenami, mając na uwadze to że możesz zaoszczędzić ponad 500 euro rocznie. Aby wybrać ubezpieczenie, które do Ciebie pasuje weź pod uwagę swój stan zdrowia, jeżeli jesteś zdrowy nie ma potrzeby opłacać drogiego ubezpieczenia, kiedy i tak z niego nie korzystasz. W tej sytuacji wybierz podstawowe ubezpieczenie (basis verzekering) z maksymalnym własnym ryzykiem, podstawowe ubezpieczenie znajdziesz już za 66 euro miesięcznie.

Co to jest własne ryzyko pisaliśmy już w poprzednim artykule. Sprawdź. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne (basis verzekering) jest ubezpieczeniem wymaganym w Holandii, każdy kto pracuje lub jest zameldowany na holenderskim adresie musi posiadać podstawowe ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj również o tym, że ubezpieczenie podstawowe nie zależnie od firmy w której jesteś ubezpieczony pokrywa zawsze te same koszty leczenia. Ubezpieczenie to pokrywa podstawowa opiekę medyczna czyli:

  • wizyta u lekarza domowego
  • wizyta w szpitalu, przewoź karetką, pobyt w szpitalu, leczenie specjalistyczne
  • dentysta dla dzieci do 18 roku życia
  • opieka położnej
  • fizjoterapia do 18 roku życia, fizjoterapie na choroby chroniczne
  • leki
  • pomoc psychologiczna
  • pomoc domowa dla osób niepełnosprawnych lub niezdolnych do samodzielnego funkcjonowania

Biorąc pod uwagę własne ryzyko, czyli pierwsze koszty leczenia, które musisz pokryć sam musisz pamiętać że własne ryzyko nie jest naliczane za wizytę u lekarza domowego, za leczenie dzieci do 18 roku życia, za opiekę położnej, za leczenie dentystyczne dzieci do 18 roku życia. Reszta świadczeń podstawowych podlega pod własne ryzyko. Czyli wybierając wysokość własnego ryzyka, weź pod uwagę to, że pierwsze koszty za leczenie będziesz musiał pokryć samodzielnie. Jeżeli przewidujesz na rok 2015 inne koszty za leczenie niepodlegające pod podstawowe ubezpieczenie np. fizjoterapie, leczenie dentystyczne, leczenie alternatywne itp, dopiero wtedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie (aanvullende verzkering). Tutaj musisz dokładnie sprawdzić, która ubezpieczalnia spełnia twoje wymagania, wybór jest duży jak również ceny są bardzo zróżnicowane. Wybierając dodatkowe ubezpieczenie wato skorzystać z wyszukiwarek, które według twoich wymagań podpowiadają jakie ubezpieczenie do ciebie pasuje. Jedna z wyszukiwarek, jest wyszukiwarka Independer sprawdź i wybierz dobre ubezpieczanie na rok 2015.