ACCEPTGIRO to holenderska nazwa żółtego rachunku, służąca do robienia opłat i płacenia rachunków miedzy innymi z urzędu skarbowego (belastingdienst) ale tez z różnych firm, np. od dostawcy prądu, od ubezpieczalni, za abonament telewizyjny lub telefon komórkowy.

Acceptgiro czyli holenderski rachunek można zapłacić na 2 sposoby. Pierwszym sposobem jest dostarczenie go do swojego banku. Wystarczy wtedy złożyć swój podpis w rubryce numer 4 (patrz. zdjęcie). Jeżeli kwota nie jest podana, wpisz właściwą kwotę w rubryce numer 3 (patrz zdjęcie). Bank wprowadzi ta płatność i ściągnie z twojego konta odpowiednia kwotę.

Szybszym sposobem zapłacenia acceptgiro jest zrobienie przelewu internetowego. Tutaj jednak musisz uważać aby w przelewie internetowym wpisać wszystkie dane z acceptgito. Jeżeli tego nie zrobisz twoje pieniądze nie zostaną właściwie zaksięgowane i firma lub urząd który posłał rachunek w ogóle może nie znaleźć twojej opłaty i wysłać upomnienie z karnymi odsetkami ze względu na opóźnienie.

Jak właściwie dokonać przelewu internetowego używając żółtego rachunku acceptgiro.

1. Na stronie swojego banku pod nazwa „BEDRAG” wpisz należna się kwotę, na acceptgiro znajdziesz ja w rubryce nr.3 (patrz zdjęcie)

2. Pod nazwa „NAAM ONTVANGER” wpisz właściciela konta, czyli nazwę urzędu lub innej firmy, na acceptgiro znajdziesz ja w rubryce nr. 2 (patrz zdjęcie)

3. Pod nazwa „REKENINGNUMMER” wpisz numer konta urzędu lub firmy, na acceptgiro widnieje on również w rubryce nr. 2 (patrz zdjęcie)

4. Pod nazwa „BETALINGSKENMERK” znajdziesz numer sprawy, który jest unikalny i tylko po tym numerze sprawy odbiorca będzie wiedział za co dostał opłatę i od kogo. Numer sprawy znajdziesz pod rubryka numer 1. (patrz zdjęcie) Resztę rubryk na stronie swojego banku możesz ominąć. Kliknij „VERZENDEN” i dokonaj przelewu internetowego opłacając swój holenderski żółty rachunek acceptgiro.