Jesteśmy przyzwyczajeni do tego ze nasz zwrot z podatku za poprzedni rok już dawno widnieje na naszych kontach lub już dawno go nie ma, ponieważ został wydany podczas urlopu lub na inne przyjemności Niestety w tym roku, holenderski urząd skarbowy – Belastingdienst wydal komunikat ze trzeba będzie dłużej czekać.

6 miesięcy okres oczekiwania

Według nowego prawa, osoby niezameldowane na holenderskim adresie ale posiadające (w 90%) dochody tylko z Holandii kwalifikują się do ulg podatkowych za okazaniem zaświadczenia o dochodach z polskiego urzędu skarbowego. Rozliczenia podatkowe tych osób zostaną wzięte pod uwagę później, mniej więcej w przeciągu 6 miesięcy od złożenia zeznania podatkowego (jednak tutaj urząd tez nie daje gwarancji).

Definitywna decyzja

Rozliczenia osób z dochodami (w 90%) tylko z Holandii będą od razu zatwierdzone w definitywnej formie, znaczy to że wydana decyzja będzie już definitywną decyzją. A nie tak jak wcześniej, wstępną decyzją „voorlopige aanslag” po którym dopiero za jakiś czas przychodziła definitywna decyzja „definitivie aanslag”. Przeważnie decyzja definitywna przychodziła na zero, albo przychodziła dopłata, ponieważ rozliczenie przez księgowego nie było zbyt dobrze zrobione. Dlatego Belastingdienst teraz woli przytrzymać rozliczenie dłużej i sprawdzić czy wszystko jest ok, aby przypadkiem nie wypłacić komuś za dużo.

Dodatkowa kontrola

Holenderski urząd skarbowy tłumaczy się tym, że jest to bardziej wiarygodny system, czyli wydanie już definitywnych decyzji po uprzedniej gruntownej kontroli. I tutaj zgodzie się z Belastingiem, bo dlaczego mieliby cos wpierw wypłacać a potem jeżeli się okaże że się nie należało będą chcieli pieniądze z powrotem wraz z odsetkami. W poprzednich latach tak to się właśnie odbywało, ludzie źle rozliczeni u pseudo księgowych dostawali wysokie zwroty z podatku, które po kontroli Belastingdienst trzeba było zwrócić z nawiązką. A najgorsze z tego wszystkiego że powiadomienie o definitywnej decyzji przychodziło nawet po 2 latach. Tego właśnie urząd chce uniknąć, wypłacania pieniędzy przy wstępnej decyzji. Teraz na decyzje będziesz czekał długo, ale jeżeli już ją dostaniesz to będziesz miał pewność, że to co ci wypłacą się całkowicie należy i nic nie będziesz kiedyś musiał oddawać.

Całkiem inna prawda

Osobiście myślę że powodem dlaczego w tym roku tak się długo czeka jest fakt że rok 2015 jest pierwszym rokiem gdzie trzeba było wysyłać do belastingu „zaświadczenia o dochodach” z polskiej skarbówki. A biorąc pod uwagę polską biurokracje, każdy urząd skarbowy w Polsce wypełnił zaświadczenie na swój sposób. (mimo tego ze wytyczne były jasne). Holenderski Belastingdienst normalnie wszystkie dokumenty skanuje i komputer zatwierdza dane z zaświadczeń automatycznie. Ale jak zatwierdzić dane z formularza gdzie dochody z Polski np. są podane w złotówkach a nie w euro. Jeżeli ktoś zarobił w złotówkach 4000 tys. To po zeskanowaniu będzie to widziane jako 4000 tys. euro, a wtedy to już za dużo będzie aby ubiegać się o zniżkę podatkowa w Holandii.

Moja rada

Cierpliwość, jednak radze profilaktycznie skontaktować się z Belastingdienst tylko po to aby się upewnić że Twoje rozliczenie dotarło do nich wraz z Twoim zaświadczeniem o dochodach. Jeżeli miałeś w Polsce dochód i na zaświadczeniu był on wpisany w złotówkach to radze tego przypilnować aby uniknąć tego że Belastingdienst potraktuje to jako euro. Na następny rok zalecam już na początku stycznia załatwiać w Polsce swoje „zaświadczenie o dochodach” po to tylko aby już przy rozliczeniu z podatku zostawić księgowej swoje zaświadczenie.