Sąd holenderski ustanowił, że pobieranie prowizji za pośredniczenie w znalezieniu mieszkania jest zabronione. Od lat maklerzy w Holandii pobierają prowizję w wysokości jednej miesięcznej raty wynajmu lokalu. Nie tylko osoba szukająca płaci prowizję, ale tez właściciel lokalu płaci maklerowi za znalezienie najemcy. W rzeczywistości makler zarabia podwójnie i to właśnie jest nielegalne. Makler dostaje zlecenie od właściciela mieszkania i to tylko właściciel powinien zapłacić za wykonaną usługę.

Stowarzyszenie „De Woonbond” (https://www.woonbond.nl/) pomaga i zachęca lokatorów do odzyskania zapłaconej maklerowi prowizji. Adwokaci doradzają, że pieniądze można odzyskać nawet do 5 lat wstecz. Na stronie stowarzyszenia „De Woonbond” znajdziesz przykładowy list, za pomocą którego można się zwrócić do maklera z prośba o zwrot niesłusznie zapłaconej prowizji za znalezienie mieszkania.

Również biuro prawne „LVDO” zajęło się pomaganiem lokatorom w odzyskaniu prowizji. W zamian za 30% odzyskanej kwoty, prawnicy poprowadzą dla Ciebie całą procedurę. Wypełnij wniosek tutaj. Wiele firm maklerskich i pośredników zamyka swoje firmy aby uniknąć oddawania pieniędzy. Dlatego warto skorzystać z pomocy prawnika, aby skutecznie odzyskać niesłusznie zapłaconą prowizję. Jeśli jesteś w trakcie szukania mieszkania przez maklera i jesteś zmuszony do zapłacenia prowizji, musisz zatrzymać wszelkie dowody na to, że makler pobiera prowizje: wyciąg z konta, korespondencje z maklerem, umowę o wynajem. Tylko wtedy masz większe szanse, aby odzyskać swoje pieniądze. Dla wielu osób poszukujących mieszkania jest to dobra nowina, jednak przewiduje się, że maklerzy nie odstąpią tak łatwo od swoich podwójnych zarobków, a na pewno będą się bronić przed oddaniem zaległych prowizji. Dlatego zaleca się kontakt z prawnikiem, który w razie odmowy oddania prowizji ma możliwość założenia maklerowi sprawy sądowej.

Źródło: De Volkskrant