Zbliża się okres rozliczeń podatkowych, na pewno jesteś zainteresowany co się zmieniło w roku 2012, ile podatku zapłaciłeś i ile będzie wynosił twój zwrot z podatku za rok 2012. Wysokość opodatkowania jest zależna od tego ile zarobiłeś. Podatek nalicza się procentowo od całościowego dochodu, spójrz ile procent na podatek zostało odciągnięte od twojego rocznego zarobku:

  • dochód roczny od 0 euro do 18.945 - opodatkowanie 33,10 %
  • dochód roczny od 18.945 euro do 33.863 – opodatkowanie 41,95%
  • dochód roczny od 33.863 euro do 56.491 – opodatkowanie 42%
  • dochód roczny od 56.491 euro i więcej - opodatkowanie 52%

Z powyższego wykresu wynika ze im więcej zarabiasz, tym więcej płacisz podatku. Natomiast zwrot z podatku jest zależny od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest to czy należna ci się ulgi podatkowe np. ulga podatkowa na dzieci , jak również to czy masz partnera fiskalnego, który mało zarabia. O tym kim jest twój partner fiskalny pisaliśmy w poprzednim artykule. Poza tym musisz zastanowić się co możesz odpisać od podatku, na przykład odpis kosztów utrzymania dziecka, które studiuje lub odpis kosztów, które sam poniosłeś aby się dokształcić np. kurs językowy lub inne szkolenia. Uwaga, koszty za szkolenie/kurs można dopiero odpisać jeżeli wyniosły one więcej niż 500 euro (w skali roku).

Natomiast warunkiem odpisu kosztów utrzymania dzieci za rok 2012, jest to ze dziecko nie przekroczyło wieku 21 lat. Oprócz tego twój zwrot z podatku może zależeć od tego w jakim progu podatkowym umieścił ciebie twój pracodawca. Na przykład twój pracodawca zakłada na początku roku ze zarobisz więcej niż 18.945 euro rocznie i umieszcza ciebie w drugim progu podatkowym, który wynosi 41,95%. Ale w ciągu roku okazuje się ze zarobiłeś mniej, np. ze względu na częste urlopy. Wtedy całościowy podatek wynosi 33,10% zamiast 41,95% - tą różnice możesz odzyskać przy rocznym rozliczeniu z podatku. Taka sytuacja pojawia się często u ludzi, którzy rzeczywiście mają częste urlopy i pracują przez agencje pracy. Zwrot z podatku u osób pracujących na stałych umowach jest przeważnie niski (nie biorąc pod uwagę ulg i odpisów) ze względu na to ze już z góry pracodawca dobiera właściwy próg podatkowy, i z góry jest przewidziane ile zarobisz w ciągu całego roku i ile podatku musisz zapłacić.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania co do zwrotu z podatku za prace w Holandii, skontaktuj się z nami. Nie daj się skusić na oferty pseudo księgowych, którzy tylko w okresie podatkowym pojawiają się jak tak zwane ''grzyby po deszczu'', a potem znikają i zostawiają ciebie z niedokończonymi i blednie wypełnionymi ''pitami''. My jesteśmy dla Ciebie dyspozycyjni przez cały rok i służymy pomocą do momentu, kiedy zwrot z podatku będzie już na twoim koncie.