Ponad 5 tysięcy firm w Holandii kieruje szerokim strumieniem pracowników na miejsca pracy w holenderskich firmach, sadach i ogrodach. W tym strumieniu znaczną część zajmują pracownicy z Polski, których liczba w sezonie prac rolniczych sięga nawet 200 tysięcy. Zachęceni wysokimi zarobkami jadą do Holandii, czasem za granicę po raz pierwszy. W Polsce agencje pracy zadbały aby wszystko wyglądało profesjonalnie i uczciwie, bo w Polsce agencje pośrednictwa pracy podlegają dość surowym wymaganiom, (Sprawdzić polską agencję można tu) natomiast rzadko agencje działające w Polsce mają podpisane umowy bezpośrednio z oferującymi pracę. W Holandii przyjezdnych pracowników przejmują lokalne oddziały albo całkiem inne agencje o których w umowach nie było wspomniane.
Bez pośrednictwa agencji pracy Holenderscy pracodawcy nie byli by w stanie przyjąć do pracy setek pracowników, zwłaszcza tych sezonowych. Ale rola agencji w przypadku pracowników spoza Holandii nie ogranicza się do pośrednictwa, chociaż opieka i zapewnienie mieszkania nie jest normą.
Agencje pracy nie mogą pobierać żadnych opłat od pracownika za pośrednictwo i wyszukiwanie ofert pracy, utrzymują się głównie z kontraktu zawartego z pracodawcą. Koszty jakie będzie ponosił pracownik z tytułu zakwaterowania, dojazdu do pracy powinny być wyszczególnione w umowie o pracę. W Holandii pracownik również nie może ponosić dodatkowych kosztów związanych z pracą o których nie wspomniano w umowie. Dochodzą do nas sygnały o nieprawidłowościach w wielu Holenderskich firmach takich jak nakładanie kar finansowych na pracowników, braku miejsc zakwaterowania lub ogromnych kosztach mieszkania, kłopotach z transportem do pracy i brakiem pracy.
Liczne głosy rozczarowanych i zawiedzionych praca w Holandii przygłuszyły głosy tych którym się udało, bo w Holandii za tę samą pracę co w Polsce, zarobić można i to dobrze. Dlatego zobaczcie koniecznie listę na końcu artykułu, co sprawdzić przed wyjazdem do pracy w Holandii.
Praca w Holandii. Od czego zaczac?
Znalezienie pracy sezonowej w rolnictwie czy przetwórstwie z pominięciem agencji jest bardzo trudne. Legalną pracę w Holandii może podjąć osoba posiadająca numer BSN – Sofi Numer, odpowiednik polskiego numeru NIP i PESEL. Certyfikowane agencje pracy mogą uzyskać numery SOFI dla swoich pracowników. W innym przypadku należy zgłosić się do holenderskiego urzędu skarbowego - ( www.belastingdienst.nl). Numer BSN który od niedawna zastępuje SOFI można też uzyskać w urzędzie gminy (GBA) automatycznie przy zgłaszaniu miejsca zameldowania co jest konieczne przy pobycie przekraczającym cztery miesiące. Numer BSN – Sofi jest nie tylko do celów podatkowych, jest numerem uniwersalnym służącym do kontaktów z różnymi holenderskimi urzędami.
Kto znajdzie pracę w Holandii?
Holenderscy przedsiębiorcy potrzebują pracowników produkcyjnych. Brakuje też fachowców wykwalifikowanych: spawaczy, monterów i elektryków których praca jest wysoko ceniona. W sezonie prac rolniczych duże zapotrzebowanie na pracowników do agencji pracy zgłaszają sadownicy i plantatorzy, sporo pracy w tym czasie znajdzie się w magazynach produktów spożywczych.
Holenderski mile widziany, ale nie wymagany.
Większość Holendrów bardzo dobrze mówi po angielsku i to wystarczy żeby swobodnie pracować w Holandii. Kto myśli o zamieszkaniu w Holandii na dłużej i lepszej pracy powinien nauczyć się holenderskiego. Brak znajomości tego języka uniemożliwi awans na lepsze stanowiska pracy. Trzeba pamiętać że w Holandii osiedliło się i pracuje wielu imigrantów z Afryki i Azji którzy znają tylko swój język ojczysty ale potrafią też porozumiewać się po holendersku.
Coraz częściej agencje pracy wysyłają swoich pracowników na kurs holenderskiego,warto o tym pamiętać zanim wybierzesz agencje pracy.
Wynagrodzenie za pracę.
W Holandii obowiązują ustawowe minimalne stawki za tydzień pracy, co ciekawe nawet pracujący na akord nie mogą zarobić mniej niż wynosi minimum przewidziane ustawą. Minimalne wynagrodzenie wzrasta wraz z wiekiem a nie stażem zatrudnionego. Stawka minimalna dla pracownika 20 letniego to 202 Euro za tydzień pracy ale 23 latek zarobi już 328 Euro (stan na styczeń 2011). Z tego powodu do prostych prac preferowani są młodsi pracownicy. Od podanych stawek pracodawca odliczy podatek i składki na ubezpieczenia.
Pracując w Holandii, warto założyć konto w banku holenderskim. Na konto holenderskie dostaniesz szybciej przelew swojego wynagrodzenia. Również wszelkie dodatki lub świadczenia socjalne zostaną bezproblemowo przelane na twoje konto holenderskie. Do założenia konta w Holandii będziesz potrzebował adres korespondencyjny w Holandii, dowód osobisty i BSN numer. Najlepiej zgłosić się do banku ING, który dobrze obsługuje polskich klientów.
Poszkodowani przez pracodawców w Holandii.
W przypadku kiedy staniesz się ofiarą agencji pracy nie przestrzegającej prawa pracy, zgłoś nadużycie w stowarzyszeniu SNCU zajmującym się przyjmowaniem i rozwiązywaniem problemów z pracodawcą. Twoja praca w Holandii nie powinna być pracą niewolniczą.
Co powinieneś wiedzieć zanim podejmiesz prace w Holandii?
Wybierając agencje pracy, koniecznie zwróć uwagę na: