W Holandii w przeciwieństwie do innych krajów europy zachodniej nadal panuje kryzys. Bezrobocie ciągle wzrasta i osiagnęło w tym roku rekordowy skok ponad 8%. Dlatego wielu Holendrów decyduje się na prace zarobkową w Niemczech. Przede wszystkim w zachodniej części Holandii widzimy wzrost emigracji zarobkowej.

W Niemieckiej miejscowości Lingen, pól godziny od granicy holenderskiej od miejscowości Emmen, organizowane są targi pracy, gdzie poszukuje się 4 tys pracowników na rożne stanowiska. Przede wszystkim w branży logistyki, informatyki, elektrotechniki, w firmach ochroniarskich, w gastronomi jak również mechaników samochodowych, brakuje w Niemczech „rąk do pracy”. Dla porównania bezrobocie w Holandii zachodniej wynosi aż 12% a tuż „za rogiem” w Niemczech tylko 3%. Wśród Polaków zdecydowanie wybiera się w dalszym ciągu prace w Holandii ze względu na wyższe zarobki. Jednak jak długo to potrwa, nikt nie wie. Porównując prace w Holandii z praca w Niemczech podajemy 4 za i przeciw.

Zalety pracy w Niemczech:

  • Stabilność

praca przez agencje pośrednictwa nie jest taka popularna jak w Holandii. Większość pracowników dostaje kontrakt na stale i ma możliwość pracowania przez wiele lat w jednej firmie.

  • Zasiłek rodzinny

Kwota zasiłku rodzinnego w Niemczech jest o wiele większa niż w Holandii.

  • Firmy rodzinne

W Niemczech jest wiele rodzinnych firm, których najważniejszą wartością jest dbanie o pracownika.

  • Fabryki

Produkcja nie została przeniesiona do Chin lub innych biednych krajów w celu produkowania za niższa cenę. Dzięki temu jest w Niemczech wiele miejsc pracy dla pracowników niewykwalifikowanych. Wady pracy w Niemczech:

  • Znajomość języka

Bez znajomości języka niemieckiego nie dasz rady się utrzymać w pracy

  • Zarobki

W Niemczech zarabia się zdecydowanie mniej niż w Holandii. Pensje mogą różnic się od siebie, nie stosuje się tutaj wymaganych stawek minimalnych. Każdy pracodawca decyduje sam ile będzie płacił pracownikowi.

  • Znajomość kultury

Niemcy są wrażliwi na punkcie właściwego zachowania w pracy. Najważniejsze wartości dla nich to skromność, zaufanie i rzetelność.

  • Hipoteka

Kupując dom w Niemczech nie ma możliwości odpisu z podatku odsetek od kredytu hipotecznego. W Holandii taki odpis jest możliwy co zdecydowanie ułatwia zakup nieruchomości.