Nasz artykuł „Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii” cieszył się dużym zainteresowaniem ale widocznie nie wyczerpaliśmy tematu bo zadaliście mnóstwo pytań dotyczących zasiłków. Tym razem w formie pytań i odpowiedzi postaramy się lepiej przedstawić temat.

 1. Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Holandii?
 2. Ile mam czasu po utracie pracy na złożenie wniosku o zasiłek w Holandii?
 3. Jak długo muszę przepracować w Holandii aby dostać zasiłek? I czy liczy się okres przepracowany u jednego pracodawcy czy nie ma to znaczenia?
 4. Czy muszę być zameldowany w Holandii i na jak długo aby dostać zasiłek holenderski?
 5. Czy można pobierać zasiłek w Holandii przebywając w Polsce?
 6. Czy mieszkając w Niemczech lub w Polsce, mogę ubiegać się o zasiłek w Holandii?
 7. Jak zrobić transfer zasiłku holenderskiego do Polski?
 8. Na jak długo zastanie mi przyznany zasiłek w Holandii jeżeli pracuje już parę lat?
 9. Czy należy mi się zasiłek w Holandii kiedy sam rezygnuje z pracy lub nie chce przedłużyć umowy?
 10. Co zrobić kiedy pobieram zasiłek w Holandii lub dopiero złożyłem wniosek o zasiłek a właśnie podjąłem znowu prace?
 11. Zwolnienie dyscyplinarne - czy mogę się starać o zasiłek w Holandii?
 12. Rezygnacja z zasiłku z powodu podjęcia pracy, po czym znowu utrata pracy – co zrobić w takiej sytuacji?
 13. Zasiłek właśnie mi się skończył, co zrobić w takiej sytuacji, w dalszym ciągu nie znalazłem pracy?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Holandii?

Przez pierwsze 2 miesiące, należy Ci się 75% dziennej pensji - czyli jeżeli pracując zarabiałeś dziennie 100 euro to zasiłek będzie wynosił 75% z tego = 75 euro za każdy dzień roboczy. W każdym miesiącu jest około 23 dni roboczych, czyli miesięcznie otrzymasz 1725 euro zasiłku. W trzecim miesiącu, zasiłek wynosi 70% dziennej pensji, czyli według powyższych obliczeń otrzymasz miesięcznie 1610 euro. Ile będzie wynosił Twój zasiłek dla bezrobotnych, możesz wyliczyć na specjalnym kalkulatorze udostępnionym przez holenderski urząd pracy UWV.

Ile mam czasu po utracie pracy na złożenie wniosku o zasiłek w Holandii?

W ciągu 2 dni roboczych musisz zgłosić się do urzędu pracy (UWV) i złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Aby dostać zasiłek w Holandii musisz w okresie 36 tygodni przepracować co najmniej 26 tygodni. Nie ma tutaj znaczenia ile godzin w tygodniu przepracowałeś i czy to było w jednym zakładzie czy w wielu zakładach. Jeżeli spełniasz ten wymóg zasiłek zostanie przyznany na 3 miesiące.

Jak długo muszę przepracować w Holandii aby dostać zasiłek i czy liczy się okres przepracowany u jednego pracodawcy czy nie ma to znaczenia?

Aby dostać zasiłek w Holandii musisz w okresie 36 tygodni przepracować co najmniej 26 tygodni. Nie ma tutaj znaczenia ile godzin w tygodniu przepracowałeś i czy to było w jednym zakładzie czy w wielu zakładach. Jeżeli spełniasz ten wymóg zasiłek zostanie przyznany na 3 miesiące.

Czy muszę być zameldowany w Holandii i na jak długo aby dostać zasiłek holenderski?

Nie musisz być zameldowany w Holandii, jednak musisz mieszkać w Holandii i przebywać pod danym adresem. Zameldowanie na holenderskim adresie ułatwia jednak cala procedurę i jest bardziej wiarygodne, urząd pracy nie powinien kontrolować czy rzeczywiście przebywasz w Holandii. To jak długo jesteś zameldowany nie robi żadnej różnicy.

Czy można pobierać zasiłek w Holandii przebywając w Polsce?

Nie, pobierając zasiłek w Holandii nie możesz przebywać w Polsce. Jednak masz prawo do wyjazdu na urlop, fakt ten musisz zgłosić do urzędu pracy. Jeżeli chcesz pobierać holenderski zasiłek w Polsce musisz dokonać przeniesienia zasiłku czyli dokonać transferu.

Czy mieszkając w Niemczech lub w Polsce, mogę ubiegać się o zasiłek w Holandii?

Nie, jeżeli mieszkasz poza Holandia, nie możesz pobierać holenderskiego zasiłku. Jedak na podstawie przepracowanych lat w Holandii możesz ubiegać się o zasiłek w kraju w którym mieszkasz, do tego będziesz potrzebował formularza PD U 1, z tym formularzem w ciągu 7 dni od wyjazdu z Holandii, musisz zgłosić się do urzędu pracy w danym kraju. Formularz PD U 1 dostaniesz w holenderskim urzędzie pracy (UWV).

Jak zrobić transfer zasiłku holenderskiego do Polski?

Jeżeli otrzymałeś już zasiłek w Holandii i chcesz wrócić do Polski, możesz zrobić transfer zasiłku holenderskiego. Zasiłek holenderski będzie ci się należał przez maksymalnie trzy miesiące. Jednak przez pierwsze cztery tygodnie musisz przebywać w Holandii i tutaj szukać pracy. Aby dokonać transferu będziesz potrzebował formularza PD U2, z tym formularzem w ciągu 7 dni od wyjazdu z Holandii trzeba zgłosić się do urzędu pracy w Polsce. Jeżeli po 3 miesiącach wygaśnie prawo do holenderskiego zasiłku, możesz ubiegać się o zasiłek polski.

Na jak długo zastanie mi przyznany zasiłek w Holandii jeżeli pracuje już parę lat?

Jeżeli przepracowałeś co najmniej 26 tygodni, zostanie ci przyznany „podstawowy” zasiłek na 3 miesiące. Aby dostać zasiłek na dłużej, musisz w ciągu 5 lat przepracować co najmniej 4 lata. Za każdy przepracowany rok, należy Ci się 1 miesiąc zasiłku. np. masz przepracowane 7 lat, to zasiłek będzie przyznany na 7 miesięcy. Pracowałeś w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej zanim przyjechałeś do Holandii, to również te lata zaliczają się do zasiłku, aby to udowodnić musisz posiadać formularz PD U 1, który wystawia urząd pracy w kraju gdzie pracowałeś. Maksymalny okres pobierania zasiłku w Holandii wynosi 38 miesięcy. Uwaga, rząd holenderski planuje oszczędności i zamierza skrócić okres przyznawania bezrobotnego, zasiłek w Holandii w 2014 roku może wynosić o wiele mniej i może być przyznany na krótszy okres. 

Uwaga!! od roku 2016 długość przyznawanego zasiłku uległa zmian. Stopniowo skraca się prawo do zasiłku aż do roku 2019 w którym maksymalny okres prawa do zasiłku będzie wynosił 24 miesiące. Również zmiana nastąpiła w naliczaniu prawa do zasiłku, do roku 2016 za każdy przepracowany rok należał się 1 miesiąc extra zasiłku, teraz za każdy rok należy się tylko 0,5 miesiąca dodatkowego zasiłku.

Czy należy mi się zasiłek w Holandii kiedy sam rezygnuje z pracy lub nie chce przedłużyć umowy?

Nie, jeżeli sam zrezygnujesz z pracy, zasiłek nie zostanie ci przyznany. Również jeżeli nie będziesz chciał przedłużyć umowy, tez nie dostaniesz zasiłku. Pracując przez agencje pracy, która po skończeniu pracy w danym zakładzie proponuje ci inne zajęcie a ty odmówisz, w tym przypadku tez tracisz prawo do zasiłku.

Co zrobić kiedy pobieram zasiłek w Holandii lub dopiero złożyłem wniosek o zasiłek a właśnie podjąłem znowu prace?

Jeżeli znalazłeś prace, musisz to jak najszybciej zgłosić do urzędu (UWV). Również podczas oczekiwania na decyzje o przyznaniu zasiłku, znajdując prace musisz ten fakt od razu zgłosić. Nie czekaj aż decyzja przyjdzie, zasiłek i tak będzie wypłacony za okres kiedy nie pracowałeś.

Zwolnienie dyscyplinarne - czy mogę się starać o zasiłek w Holandii?

Nie, jeżeli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie tracisz prawo do zasiłku.

Rezygnacja z zasiłku z powodu podjęcia pracy, po czym znowu utrata pracy – co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli zrezygnowałeś z zasiłku aby podjąć prace, po czym znowu ja tracisz możesz powołać się na zasiłek który był już wcześniej przyznany. Jednak jeżeli będziesz pracował dłużej niż pół roku i stracisz ponownie prace to musisz na nowo składać wniosek o zasiłek w Holandii.

Zasiłek właśnie mi się skończył, co zrobić w takiej sytuacji, w dalszym ciągu nie znalazłem pracy?

Zasiłek w Holandii miałeś przyznany na trzy miesiące, kończy się ten okres a ty dalej nie masz pracy. Po tym okresie nie ma możliwości przedłożenia zasiłku. Jednak jeżeli nie masz środków na życie, możesz ubiegać się o tzw. zapomogę (bijstanduitkering). Uwaga, starając się o zapomogę w Holandii, musisz wykazać ze nie masz innych środków na życie np. oszczędności.