Nasz artykuł „Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii” cieszył się dużym zainteresowaniem ale widocznie nie wyczerpaliśmy tematu bo zadaliście mnóstwo pytań dotyczących zasiłków. Tym razem w formie pytań i odpowiedzi postaramy się lepiej przedstawić temat.
Przez pierwsze 2 miesiące, należy Ci się 75% dziennej pensji - czyli jeżeli pracując zarabiałeś dziennie 100 euro to zasiłek będzie wynosił 75% z tego = 75 euro za każdy dzień roboczy. W każdym miesiącu jest około 23 dni roboczych, czyli miesięcznie otrzymasz 1725 euro zasiłku. W trzecim miesiącu, zasiłek wynosi 70% dziennej pensji, czyli według powyższych obliczeń otrzymasz miesięcznie 1610 euro. Ile będzie wynosił Twój zasiłek dla bezrobotnych, możesz wyliczyć na specjalnym kalkulatorze udostępnionym przez holenderski urząd pracy UWV.
W ciągu 2 dni roboczych musisz zgłosić się do urzędu pracy (UWV) i złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. Aby dostać zasiłek w Holandii musisz w okresie 36 tygodni przepracować co najmniej 26 tygodni. Nie ma tutaj znaczenia ile godzin w tygodniu przepracowałeś i czy to było w jednym zakładzie czy w wielu zakładach. Jeżeli spełniasz ten wymóg zasiłek zostanie przyznany na 3 miesiące.
Aby dostać zasiłek w Holandii musisz w okresie 36 tygodni przepracować co najmniej 26 tygodni. Nie ma tutaj znaczenia ile godzin w tygodniu przepracowałeś i czy to było w jednym zakładzie czy w wielu zakładach. Jeżeli spełniasz ten wymóg zasiłek zostanie przyznany na 3 miesiące.
Nie musisz być zameldowany w Holandii, jednak musisz mieszkać w Holandii i przebywać pod danym adresem. Zameldowanie na holenderskim adresie ułatwia jednak cala procedurę i jest bardziej wiarygodne, urząd pracy nie powinien kontrolować czy rzeczywiście przebywasz w Holandii. To jak długo jesteś zameldowany nie robi żadnej różnicy.
Nie, pobierając zasiłek w Holandii nie możesz przebywać w Polsce. Jednak masz prawo do wyjazdu na urlop, fakt ten musisz zgłosić do urzędu pracy. Jeżeli chcesz pobierać holenderski zasiłek w Polsce musisz dokonać przeniesienia zasiłku czyli dokonać transferu.
Nie, jeżeli mieszkasz poza Holandia, nie możesz pobierać holenderskiego zasiłku. Jedak na podstawie przepracowanych lat w Holandii możesz ubiegać się o zasiłek w kraju w którym mieszkasz, do tego będziesz potrzebował formularza PD U 1, z tym formularzem w ciągu 7 dni od wyjazdu z Holandii, musisz zgłosić się do urzędu pracy w danym kraju. Formularz PD U 1 dostaniesz w holenderskim urzędzie pracy (UWV).
Jeżeli otrzymałeś już zasiłek w Holandii i chcesz wrócić do Polski, możesz zrobić transfer zasiłku holenderskiego. Zasiłek holenderski będzie ci się należał przez maksymalnie trzy miesiące. Jednak przez pierwsze cztery tygodnie musisz przebywać w Holandii i tutaj szukać pracy. Aby dokonać transferu będziesz potrzebował formularza PD U2, z tym formularzem w ciągu 7 dni od wyjazdu z Holandii trzeba zgłosić się do urzędu pracy w Polsce. Jeżeli po 3 miesiącach wygaśnie prawo do holenderskiego zasiłku, możesz ubiegać się o zasiłek polski.
Jeżeli przepracowałeś co najmniej 26 tygodni, zostanie ci przyznany „podstawowy” zasiłek na 3 miesiące. Aby dostać zasiłek na dłużej, musisz w ciągu 5 lat przepracować co najmniej 4 lata. Za każdy przepracowany rok, należy Ci się 1 miesiąc zasiłku. np. masz przepracowane 7 lat, to zasiłek będzie przyznany na 7 miesięcy. Pracowałeś w Polsce lub w innym kraju Unii Europejskiej zanim przyjechałeś do Holandii, to również te lata zaliczają się do zasiłku, aby to udowodnić musisz posiadać formularz PD U 1, który wystawia urząd pracy w kraju gdzie pracowałeś. Maksymalny okres pobierania zasiłku w Holandii wynosi 38 miesięcy. Uwaga, rząd holenderski planuje oszczędności i zamierza skrócić okres przyznawania bezrobotnego, zasiłek w Holandii w 2014 roku może wynosić o wiele mniej i może być przyznany na krótszy okres.
Uwaga!! od roku 2016 długość przyznawanego zasiłku uległa zmian. Stopniowo skraca się prawo do zasiłku aż do roku 2019 w którym maksymalny okres prawa do zasiłku będzie wynosił 24 miesiące. Również zmiana nastąpiła w naliczaniu prawa do zasiłku, do roku 2016 za każdy przepracowany rok należał się 1 miesiąc extra zasiłku, teraz za każdy rok należy się tylko 0,5 miesiąca dodatkowego zasiłku.
Nie, jeżeli sam zrezygnujesz z pracy, zasiłek nie zostanie ci przyznany. Również jeżeli nie będziesz chciał przedłużyć umowy, tez nie dostaniesz zasiłku. Pracując przez agencje pracy, która po skończeniu pracy w danym zakładzie proponuje ci inne zajęcie a ty odmówisz, w tym przypadku tez tracisz prawo do zasiłku.
Jeżeli znalazłeś prace, musisz to jak najszybciej zgłosić do urzędu (UWV). Również podczas oczekiwania na decyzje o przyznaniu zasiłku, znajdując prace musisz ten fakt od razu zgłosić. Nie czekaj aż decyzja przyjdzie, zasiłek i tak będzie wypłacony za okres kiedy nie pracowałeś.
Nie, jeżeli zostałeś zwolniony dyscyplinarnie tracisz prawo do zasiłku.
Jeżeli zrezygnowałeś z zasiłku aby podjąć prace, po czym znowu ja tracisz możesz powołać się na zasiłek który był już wcześniej przyznany. Jednak jeżeli będziesz pracował dłużej niż pół roku i stracisz ponownie prace to musisz na nowo składać wniosek o zasiłek w Holandii.
Zasiłek w Holandii miałeś przyznany na trzy miesiące, kończy się ten okres a ty dalej nie masz pracy. Po tym okresie nie ma możliwości przedłożenia zasiłku. Jednak jeżeli nie masz środków na życie, możesz ubiegać się o tzw. zapomogę (bijstanduitkering). Uwaga, starając się o zapomogę w Holandii, musisz wykazać ze nie masz innych środków na życie np. oszczędności.