Holenderski urząd pracy (UWV) nałożył 2500 tys euro kary na panią Beatę Kowalska (imię i nazwisko zostały zmienione), która nie przestrzegała zasad i obowiązków osoby pobierającej holenderski zasiłek dla bezrobotnych. Tak wysoka kara była spowodowana faktem podjęcia ponownej pracy i nie zgłoszenia tego do UWV. Pani Beata podjęła prace a w tym samym czasie pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Sytuacja ta trwała przez 2 miesiące, UWV wypłaciło pani Kowalskiej 2500 tys euro zasiłku, który w ogolę się nie należał. Zadajemy sobie pytanie, jak do tego doszło? Czy pani Beata liczyła na dodatkowe pieniądze?

Czy po prostu nie zdawała sobie sprawy że na jej konto wpływały pieniądze, których nie powinno tam być? A więc tak, pani Kowalska nie była świadoma tego faktu z dwóch powodów. Konto na które wpływał zasiłek było specjalnie na tą okazje (pobieranie zasiłku w NL) założonym kontem holenderskim do którego pani Beata po podjęciu ponownie pracy nie miała za bardzo dostępu, nie sprawdzała stanu konta, nie wybierała pieniędzy, w Holandii posługiwała się przede wszystkim swoim polskim kontem. Dlatego nie zaglądała na konto holenderskie, ponieważ nie spodziewała się tam żadnych wpływów. Drugim powodem, że sytuacja zaszła aż tak daleko, był fakt ze pani Beata starając się o zasiłek dla bezrobotnych i nie będąc zameldowana na holenderskim adresie, skorzystała z pomocy koleżanki, która udostępniła pani Kowalskiej swój adres i obiecała pilnować korespondencji i informować ją o wszystkich wydarzeniach. Koleżanka nie wywiązała się ze swojej obietnicy, korespondencja która informowała panią Beatę o tym, że powinna zgłosić podjecie pracy z zapytaniem dlaczego pani Beta tego nie zrobiła, została przez koleżankę zignorowana i wyrzucona do kosza. UWV dało szanse pani Kowalskiej i gdyby pani ta zareagowała to kara pieniężna mogła by być anulowana lub pomniejszona. Jednak pani Kowalska dowiedziała się o zaistniałej sytuacji, dopiero kiedy zapukał do niej komornik z listem z sądu żądającym od niej 5000 tys. euro, czyli 2500 tys euro zasiłku, które dostała bezprawnie i 2500 kary Uwaga!! Od roku 2014 kara za bezprawne pobieranie zasiłku wynosi 100%, czyli jeżeli ktoś dostanie 1000 euro zasiłku, to musi zwrócić kwotę 1000 euro plus tyle samo kary pieniężnej. Podsumowując, uważaj komu zlecasz pomoc w uzyskaniu holenderskiego zasiłku, nie daj się namówić na pomoc kogoś, kto liczy na łatwy zarobek. Skorzystaj z pomocy osób, które się na tym znają i mają czas aby sumiennie poprowadzić twoją sprawę i wytłumaczą ci jakie masz prawa i obowiązki będąc na zasiłku w Holandii. Zapoznaj się z lista obowiązków, których musisz przestrzegać aby uniknąć kłopotów i kar pieniężnych z UWV:

  • zgłoś natychmiast ponowne podjecie pracy
  • przebywaj na adresie, który podałeś w urzędzie przy składaniu wniosku
  • zgłoś przeprowadzkę, czy zmianę adresu pod którym przebywasz
  • zgłoś wyjazd na urlop
  • jeżeli chcesz wyjechać z Holandii na dłuższy okres niż urlop przenieś oficjalnie zasiłek dokonując transferu
  • zgłoś chorobę, jeżeli jesteś chory należy ci się chorobowe, a nie zasiłek dla bezrobotnych
  • bądź dyspozycyjny i uczęszczaj na spotkania, organizowane przez UWV
  • bądź aktywny zawodowo, szukaj pracy i raz w miesiącu przekaz listę starań o prace do UWV

Zapoznaj się z naszym wcześniejszym artykułem, gdzie znajdziesz 13 odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o zasiłku w Holandii.