Pod koniec kwietnia tego roku wyszła na jaw afera wyłudzenia holenderskich dodatków socjalnych przez bułgarską mafie. Straty zostały oszacowane na 100 milionów euro, których w żaden sposób nie można już odzyskać. Bułgarska mafia, werbowała ludzi w Bułgarii, którzy masowo przyjeżdżali do Holandii aby zameldować się pod holenderskim fikcyjnym adresem.

Zameldowani dostawali BSN numer, po czym zakładali konto w holenderskim banku, wyrabiali kod elektroniczny Digi D i to w zupełność wystarczyło aby złożyć wniosek o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego i dodatek do mieszkania. Dodatki były wypłacane wstecz, czyli na osobę za jeden wniosek przypadało nawet parę tysięcy euro. Mafia od każdej osoby pobierała wysoka prowizje, z tego co zostało Bułgarzy utrzymywali się w swoim kraju. Wyplata i przyznawaniem dodatków socjalnych w Holandii zajmuje się Urząd Skarbowy – Belastingdienst, który dopiero teraz zdaje sobie sprawę z popełnionych błędów. Holenderskie dodatki socjalne były wypłacane zaliczkowo, czyli nikt nie kontrolował czy danej osobie rzeczywiście należy się dodatek. Wystarczyło złożyć wniosek przez internet i w ciągu paru tygodni Ur zad skarbowy wypłacał pieniądze.

 Na szczęście to byli Bułgarzy nie Polacy, którzy okradli Holandię na 100 milionów euro. Jedak już teraz gazety holenderskie zaczynają oskarżać Polaków o wykorzystywanie i wyłudzanie pieniędzy z holenderskiej kasy. Jednak najgorsze w tym wszystkim jest to ze uczciwi ludzie, którym dodatki socjalne rzeczywiście się należna najbardziej na tym ucierpią. Wszyscy starający się o dodatki socjalne będą gruntownie kontrolowani zanim Urząd Skarbowy podejmie decyzje o przyznaniu dodatku. Już teraz składając wniosek np. o dodatek do ubezpieczenia zdrowotnego – Zorgtoeslag, Urząd Skarbowy wpierw żąda dowodów potwierdzających ubezpieczenie tj: polisa ubezpieczeniowa, wydruki z konta potwierdzające opłacanie składek itp. Czyli zanim zdecydujesz składać wniosek o jakikolwiek dodatek socjalny, dobrze się do tego przygotuj.