Mimo tego, ze Wielkanoc (hol. Pasen), to święto chrześcijańskie, wielokulturowe społeczeństwo holenderskie obchodzi Wielkanoc w tradycyjny sposób. W sposób który przypomina nasze polskie wielkanocne tradycje. Przeczytaj o 4 najważniejszych tradycjach w Holandii podczas Świąt Wielkiej Nocy.

1. Śniadanie i obiad Wielkanocny

Świąteczne śniadanie i obiad są w Holandii bardzo popularne. W pierwszy jak i w drugi dzień świąt Holendrzy spotykają się w gronie rodzinnym spożywając na śniadanie gotowane i malowane jajka - pisanki , do tego koszyczek obficie wyłożony rożnym pieczywem, deska holenderskich serów, ciasto z marcepanem. Na obiad przygotowuje się rożnego rodzaju mięsa, często pieczonego na tzw. „Gourmet”, są to małe kawałeczki mięsa grillowane na małych patelenkach, do tego podaje się różne sosy, pieczywo oraz grillowane warzywa.

2. Malowanie i szukanie jajek

Przede wszystkim dzieci cieszą się tą tradycją, gdzie raz w roku mogą pomalować gotowane jajka. Po czym jajka te chowa się w domu lub przy ładnej pogodzie w ogrodzie. Wszyscy członkowie rodziny idą szukać jajek a ten co znajdzie najwięcej wygrywa. Po szukaniu jajek w chrześcijańskich domach zasiada się przed telewizorem aby obejrzeć przedmowę papieża.

3. Wyjście na zakupy lub parku atrakcji

W drugi dzień świąt w poniedziałek sklepy są otwarte. Stało się to tradycją dla Holenderskich rodzin, robienie zakupów w markecie budowlanym, w markecie ogrodowym lub w centrach handlowych. Również parki atrakcji takiej jak Walibi Word lub Efteling cieszą się popularnością i są zapełnione całymi rodzinami szukającymi w ten dzień rozrywki.

4. Zapalanie ognia wielkanocnego

Tradycja ta jest bardzo stara i wywodzi się z czasów przed Chrystusem. W prowincjach Drenthe, Groningen, Overijsel, Brabancja Północna i Geldria w pierwszy lub drugi dzień świąt zapala się ogień Wielkanocny z wcześniej zebranych przez lokalną społeczność starych drzew, konarów itp. Ogień wielkanocny symbolizuje pożegnanie zimy a powitanie lata, koniec starego a początek czegoś nowego. Na szczycie ogniska umieszcza się kukłę, która symbolizuje Judasza. W około ognia zbiera się ludność z okolic aby wspólnie cieszyć się tą tradycją.

Obejrzyj filmik z przygotowań przed zapaleniem ognia wielkanocnego.

 Jak wy spędzacie święta Wielkiej Nocy w Holandii? Czy mieszkając w Holandii zapomina się o polskich tradycjach czy są one utrzymywane w polskich rodzinach mieszkających w Holandii?