Nowy rok niesie ze sobą wiele zmian. Będziemy więcej zarabiać a ci co stracą prace dostaną na krócej zasiłek dla bezrobotnych. W sklepach znikną darmowe plastikowe siateczki a papierosy podrożeją. Jednak większość z nas będzie mieć o 800 euro rocznie więcej do wydania. Przeczytaj listę najważniejszych zmian na nowy rok 2016:

1. Większe zarobki

Dzięki obniżeniu podatków dla średnich dochodów od kwoty 19.923 do 33.715 euro rocznie będziemy więcej zarabiać. Do tej pory płaciliśmy 42% podatku o od roku 2016 podatek będzie wynosił 40%. Wszyscy, których dochód mieści się w tym przedziale odczują duża zmianę. Oprócz obniżenia stopy podatkowej, wzrośnie również minimalne wynagrodzenie, które w 2016 roku będzie wynosiło 1524 euro brutto na miesiąc na cały etat. Pensja tygodniowa będzie wynosiła 351 euro, pensja dzienna 70 euro.

2. Krótszy zasiłek dla bezrobotnych

Maksymalny okres zasiłku dla bezrobotnych będzie stopniowo skracany. Do tej pory zasiłek był przyznawany do 38 miesięcy, w roku 2019 zasiłek będzie wynosił maksymalnie 24 miesiące.

3. Więcej zasiłku rodzinnego

Rodzice dostaną na dzieci więcej zasiłku rodzinnego (kinderbijslag). Średnio 21 euro więcej na kwartał na dziecko. Również wzrośnie dodatek do zasiłku rodzinnego (kindgebondenbudget) i dodatek na opiekę nad dziećmi (kinderopvangtoeslag) będzie wynosił średnio o 100 euro więcej na miesiąc.

4. Wyższy zwrot z ubezpieczenia

Osoby samotne mało zarabiające otrzymają około 992 euro rocznie dodatku do ubezpieczenia a partnerzy, których dochód nie jest zbyt wysoki dostaną 1905 euro rocznie. Sprawdź tutaj ile zwrotu z ubezpieczenia dostaniesz w 2016 roku.

5. Papierosy i tabaka podrożeją

Z dniem 1 kwietnia 2016 roku ceny papierosów pójdą radykalnie w górę. O ile dokładnie dowiemy się już niedługo.

6. Znikną plastikowe siateczki

Z dniem 1 stycznia sklepikarze nie mogą dawać darmowych plastikowych siateczek. Chcesz zapakować swoje zakupy musisz poprosić o płatną wersje reklamówki. Jednak zaleca się noszenie ze sobą swojej własnej materiałowej torby na zakupy.

7. Mieszkanie spółdzielcze

Maksymalna cena wynajmu mieszkania spółdzielczego została zamrożona na 3 lata i nie może przekraczać 710, 68 euro na miesiąc. Wysokość rocznego dozwolonego dochodu aby się zakwalifikować na mieszkanie spółdzielcze wzrosła z 34.911 na 35.739. Czyli znaczy to ze nie możesz zarabiać więcej niż 35.739 aby dostać mieszkanie ze spółdzielni.

8. Zrozumiały wygląd salarisu

Pracodawca musi się postarać o to abyś twój salaris był dla ciebie zrozumiały. Rubryki z kwotami, których do tej pory nie rozumiałeś muszą zniknąć. Jeżeli pracodawca nie dostosuje się do nowych przepisów grozi mu kara pieniężna.