Każdy rok niesie ze sobą dużo zmian w różnych dziedzinach życia. Również w 2017 roku wiele się zmieni na dobre ale też na złe. Zebraliśmy dla was listę najważniejszych zmian na nowy rok. Przeczytaj i bądź na bieżąco!!

1. Koniec opłat za roaming w Holandii

Od czerwca 2017 zostaną zniesione opłaty za roaming w całej Unii Europejskiej. Operatorzy sieci nie mogą już naliczać dodatkowych kosztów za dzwonienie do Polski, wysyłanie sms czy korzystanie z Internetu poza Holandia. Oznacza to, że na Twój holenderski abonament lub na kartę będziesz mógł dzwonić lub pisać do Polski i nie poniesiesz za to dodatkowych opłat. Również na odwrót, na terenie Holandii nie poniesiesz dodatkowych kosztów za korzystanie z Twojego polskiego abonamentu lub polskiej karty.

2. Niektórzy zapłacą większy podatek dochodowy

Podatek dochodowy w drugim progu podatkowym (dochód od 19.983 do 33.791 euro) wzrośnie o 0,40 procenta, a podatek dochodowy w pierwszym progu podatkowym tj. dla dochodów do 19.982 euro pozostanie bez zmian czyli będzie wynosił 36,55 %. Podatek dochodowy to podatek, który płacimy od wynagrodzenia czyli miedzy innymi od pensji wypłacanej przez pracodawcę.

3. Zapłacimy mniejszy podatek drogowy.

W 2017 roku będziemy średnio o 2% mniej płacić za podatek drogowy, tyczy się to również aut na polskich rejestracjach. Ile będzie wynosił podatek drogowy w Holandii możesz sprawdzić używając kalkulatora dostępnego na stronie holenderskiego urzędu skarbowego.

4. Zapłacimy więcej za ubezpieczenie zdrowotne

Miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne zdrożeje średnio o 10%. Wyższe ceny są spowodowane rosnącymi kosztami opieki zdrowotnej w Holandii jak i tym ze producenci leków również podwyższają ceny. Przeczytaj nasz poprzedni artykuł aby się dowiedzieć wszystkiego na temat ubezpieczania zdrowotnego w 2017 roku.

5. Podrożeje gaz i energia elektryczna

Średnio o 60 euro więcej na rok będziemy płacić za prąd i gaz

6. Paczka papierosów będzie odstraszała przed zakupem a ze sprzedaży znikna papierosy smakowe.

Od 20 maja paczki papierosów nie zawierające wyraźnych ostrzeżeń w formie zdjęć będą wycofane ze sprzedaży. Nowe paczki musza zawierać zdjęcie i tekst odstraszające palaczy, zdjęcie to będzie pokrywało aż 65% opakowania. Smakowe papierosy tj. miętowe, waniliowe będą od 20 maja całkowicie wycofane ze sprzedaży, również filtry , e – papierosy i inne produkty nie będą już dostępne w smakach innych niż tabaka.

7. W 2017 bedzie trudniej o kredyt hipoteczny

W 2017 będzie ciężej uzyskać kredyt hipoteczny w Holandii. Zdolność kredytowa będzie obniżana przez takie czynniki jak: abonament na telefon, debet na rachunku płatniczym czy posiadanie karty kredytowej. Maksymalna dozwolona kwota kredytu nie może przekraczać 101% wartości nieruchomości, znaczy to że nie będzie można już zaciągnąć kredytu na remont mieszkania.

8. Pan czy Pani? Tego nie dowiesz się juz z holenderskich dokumentów.

W Holandii jest coraz więcej zwolenników tego aby na oficjalnych dokumentach i wszelkiego rodzaju formularzach nie było wzmianki o tym jaka jest Twoja płeć. Według zwolenników tej kwestii nie ma to w ogóle wpływu na jakiekolwiek urzędowe formalności, zobowiązania i prawa a po imieniu i tak wiadomo jaką masz płeć. Trzeba pamiętać że holenderskie nazwiska nie odmieniają się w formie męskiej lub żeńskiej. Daleko jeszcze do tego aby na paszporcie i dowodzie nie było zaznaczone jaka jest Twoja płeć ale już na kartach do glosowania nie będzie wzmianki o płci a studenci korzystający z miesięcznych abonamentów na transport publiczny dostaną karty na których nie będzie wzmianki czy to chłopak czy dziewczyna. Również gminy i szkoły nie będą już adresować listów Pan lub Pani Jansen tylko użyją imienia i nazwiska.

Źródło: Rijksoverheid