W Holandii osobom wynajmującym mieszkanie lub dom należy się często dodatek na mieszkanie inaczej mówiąc dofinansowanie do mieszkania (huurtoeslag). Wniosek o dodatek mieszkaniowy składa się w holenderskim urzędzie skarbowym. Ile wynosi dodatek na mieszkanie wyliczysz wstępnie używając tego kalkulatora. Tutaj wyliczysz czy ci się należy dodatek w danym roku i ile ci się należy. Podsumowując podam jakie wymogi trzeba spełniać aby dostać dodatek mieszkaniowy:

  • Ty i twój partner lub współlokator musicie być zameldowani na adresie na który staracie się o dofinansowanie do mieszkania
  • Czynsz za miesiąc wynajmu wynosi więcej niż 222,18 euro ale nie może przekraczać kwoty 681,02 euro
  • Twój roczny dochód jeżeli mieszkasz sam nie może przekraczać kwoty 21.025 euro brutto na rok, jeżeli mieszkasz z partnerem lub współlokatorem wasz wspólny dochód nie może przekraczać kwoty 28.550 euro brutto na rok.
  • Ty lub twój partner/współlokator nie posiadacie oszczędności więcej niż 21.139 euro/ na osobę
  • Wynajmowane mieszkanie/dom musi być samodzielnym lokum, czyli musi posiadać własne wejście

Dodatek na mieszkanie może wynieść nawet 300 euro, czyli kwoty są warte starań. Im mniej ktoś zarabia tym większe będzie dofinansowanie do mieszkania. Wynajmując mieszkanie zadbaj o to aby odbyło się to legalnie, tylko wtedy bez problemu będziesz mógł się zameldować w gminie na danym adresie co jest wymagane aby starać się o dodatek. Szukając mieszkania na wynajem nie daj się skusić na nielegalny wynajem, wtedy nie tylko wynajmujący przekracza prawo ale również ty jako osoba, która się na to godzi. Radzę dobrze się rozglądnąć i skorzystać z legalnych ofert, również zapis do spółdzielni mieszkaniowej może przynieść wiele korzyści. W następnym artykule opowiem w jaki sposób można dostać spółdzielcze mieszkanie.