Pod koniec roku mamy możliwość zmiany ubezpieczenia zdrowotnego, kto chce zmienić ubezpieczalnie lub rozszerzyć pakiet ubezpieczeniowy, to koniec roku jest najlepszym momentem. Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe dla każdego kto mieszka lub pracuje w Holandii. Wybór ubezpieczenia jest indywidualny, w przeciwieństwie do Polski gdzie każdy jest ubezpieczony w NFZ, w Holandii jest wiele ubezpieczalniani.

Osoby zatrudnione przez agencje pracy, często mają możliwość wykupienia grupowego ubezpieczenia co się wiąże z niską ceną, jednak zakres ubezpieczonych usług medycznych jest dość niski. Dlatego może warto wybrać samemu ubezpieczenie, aby się zorientować na rynku ubezpieczeń zdrowotnych, zapoznaj się wpierw z systemem ubezpieczeń.

Holenderskie ubezpieczenie zdrowotne składa się z dwóch części, pierwszą z nich to podstawowe ubezpieczenie (basis verzekering), drugą z nich to dodatkowe ubezpieczenie (aanvullende verzekering). Ubezpieczenie podstawowe, jest właśnie ubezpieczeniem, które każda mieszkająca lub pracująca osoba w Holandii musi posiadać. Ubezpieczenie podstawowe pokrywa właśnie podstawowa opiekę medyczna, czyli wizytę u lekarza domowego, leczenie specjalistyczne, nagle wypadki, leki. Przy podstawowym ubezpieczeniu zdrowotnym, mamy do czynienia z własnym ryzykiem. Własne ryzyko na dzień dzisiejszy rok 2014 wynosi 360 euro. Ile będzie wynosiło w roku 2014 jeszcze nie wiadomo. Działa to tak, ze koszty leczenia do sumy własnego ryzyka, trzeba pokryć samemu. Czyli wyobraź sobie sytuacje, ze zachorowałeś, trafiłeś do szpitala i całościowe koszty leczenia wyniosły 1000 euro, to z tej kwoty płacisz tylko 350 euro, czyli sumę własnego ryzyka, kwotę 650 euro pokryje twoja ubezpieczalnia.. Jednak nie wszystko podlega pod własne ryzyko, np. wizyta u lekarza domowego, jednak leki, które lekarz przepisze podlegają pod ryzyko własne.

Druga częścią ubezpieczenia zdrowotnego to ubezpieczenie dodatkowe (aanvullende verzekering), dodatkowy pakiet np. na leczenie dentystyczne, fizjoterapie, akupunkturę, psychologa. Nie masz obowiązku wykupywać dodatkowego ubezpieczenia, jednak jeżeli masz potrzeby związane z korzystaniem z dodatkowych usług warto to zrobić. Tutaj właśnie ciężko wykonać wyboru ponieważ zakres pokrywanych świadczeń rożni się w każdej ubezpieczalni. Aby dokonać właściwego wyboru warto sprawdzić i porównać ceny i usługi. Szukając w internecie, znajdziesz oferty rożnych ubezpieczycieli i porównasz ceny. Poza tym zapoznaj się z naszym poprzednim artykułem o opiece medycznej w Holandii, aby dowiedzieć się jak działa opieka medyczna w Holandii.