1. Nigdy nie pytaj Holendra ile zarabia

Holendrzy nie lubią rozmawiać o swoich zarobkach. Jest do dla nich drażliwy temat i nie wypada ich o to pytać, oni tez nie będą ciebie o to pytali. Temat pieniędzy jest dla Holendrów czymś prywatnym o którym rozmawiają tylko z bliskimi osobami.

2. Holendrzy są najwyższym narodem na świecie

Mężczyźni średnio maja wzrostu 1.84 a kobiety 1.71 i te wymiary klasyfikują ich do najwyższych ludzi na świecie. Bierze się to przede wszystkim z diety bogatej w nabiał. Holendrzy spożywają dużo sera i pija dużo mleka. Również dobra opieka zdrowotna i socjalna przyczynia się do wzrostu, noworodki są długo pod opieka specjalistów dzięki czemu szybciej rosną a holenderski zasiłek rodzinny pozwala nawet biedniejszym rodzinom dobrze wyżywić dziecko.

3. W odwiedzinach u Holendra dostaniesz tylko jedno ciastko

Holendrzy są oszczędni, nie znają gościnności tak jak my Polacy ja znamy `zastaw się a postaw się``. Skromnie przyjmują swoich gości małym poczęstunkiem, z poczęstunku składającego się z 1 ciastka są znani na całym świecie. Są oszczędnym i praktycznym narodem który nie lubi przepychu, odzwierciedla się to w ich życiu towarzyskim, wydając imprezę nawet weselna często jedynym poczęstunkiem będzie alkohol i drobne serowe i mięsne przekąski. Nie zapomnij umówić się na spotkanie, jeżeli chcesz się spotkać z Holendrem, niezapowiedziane wizyty są źle odbierane!!

4. Są źle ubranym narodem

Holendrzy nie przywiązują dużej uwagi do tego jak wyglądają. Najważniejsze dla nich to to aby garderoba była wygodna i praktyczna, nie wstydzą się swojego wyglądu. Holenderscy turyści są rozpoznawani z daleka po krótkich spodenkach po kolanko i do tego sandały ze skarpetkami.

5. Holendrzy są tolerancyjni

Słynną z tolerancji, zawsze tacy byli. Już od wieków otwierali swoje granice dla obcokrajowców, którzy chcieli się osiedlić w ich małym kraju. Nie tylko są tolerancyjni dla mniejszości narodowych ale tez do innych kwestii. Porównując Holandię z innymi krajami to w Holandii takie sprawy jak: legalizacja marihuany, legalizacja związków homoseksualnych, aborcji, eutanazja jest tolerowana i akceptowana.

6. Są dobrymi biznesmenami

Od wieków Holendrzy słynną z tego ze byli najlepszymi handlowcami na świecie. Potrafią robić interesy, dzięki swojej praktycznej i oszczędnej naturze ich firmy słynne są na całym świecie. Są innowacyjni i kreatywni, są ekspertami w wielu dziedzinach miedzy innymi w dziedzinie budowania tam i zapór wodnych.

7. Holendrzy są egoistami

Myślą przede wszystkim o sobie i swoim dobrze, nawet bliska rodzina nie jest tak ważna dla Holendra jak on sam. Od swoich dzieci wymagają szybko samodzielności i niezależności finansowej. Trudno nawiązują związki partnerskie, właśnie dlatego ze stawiają wpierw na siebie i nie lubią zobowiązań.

8. Mówią bardzo dobrze w językach obcych

Holendrzy są dobrzy z języków obcych, władają dobrze językiem angielskim jak i wielu z nich niemieckim. Bierze się to z tego ze Holandia zawsze miała dużo kontaktów i wpływów z zagranicznych państw. Dzieci od małego wsłuchują się w angielskojęzyczne bajki, filmy w holenderskiej telewizji nie są czytane przez lektora tylko słychać oryginalną mowę.

9. Są pewni siebie i szczerzy

Nie chcą być odbierani jako ktoś kto nie ma racji, lubią mieć racje i upierają się przy swoim. Szczerze ci powiedzą co o tobie myślą, nie ``owijają w bawełnę``. Nie czują się gorsi od innych, dla Holendra wszyscy są równi niezależnie od statusu czy majątku. Są odważni i nie boja się wyzwań, podróżując dobrze sobie radzą w każdym zakątku świata dzięki swojej pewności siebie i otwartości.

10. Są wygodni i leniwi

Lubią wygodę, spoglądając na półki w holenderskich supermarketach sam ocenisz. Większość produktów to półprodukty lub gotowe produkty do spożycia. Gotowe obiadki w plastikowych pudelkach, lub warzywa i mięso pokrojone w kostkę aby od razu wrzucić do garnka. Popularne jest wychodzenie na obiady, zamawianie obiadów do domu lub zamawianie przez Internet zakupów spożywczych.

11. Do wszystkiego używają słówka  "Lekker"

Holendrzy uwielbiają słówko "Lekker" i używają go do wszystkiego co jest przyjemne, pozytywne, smaczne, mile, ładne itd. Słówka tego nie można przetłumaczyć na język polski ponieważ jest ono używane zawsze kiedy jest mowa o czymś pozytywnym, przyjemnym. Np. "Lekker weer" (ładna pogoda), "Niet lekker" (nie smaczne), "Lekkere soep" (dobra zupa), "Lekker gezond" (coś co jest bardzo zdrowe), "Lekker kontje" (fajna laska), "Slaap Lekker" (spij dobrze), "Lekker" (oznacza "tak" kiedy ktoś pyta czy napijesz się czegoś lub czy zjesz coś).