Odzysk podatku następuje przy rocznym rozliczeniu z fiskusem. Fiskus nie zwraca automatycznie nadpłaconego podatku, o zwrot musisz zadbać sam. Składając zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, program wylicza automatycznie należący się zwrot. Kiedy Składamy zeznanie za pomocą formularzy, to urząd skarbowy wylicza należący się zwrot podatku.
Zależnie od momentu złożenia wniosku, okres oczekiwania na zwrot podatku wynosi w przybliżeniu 3 do 6 miesięcy. Jednak trudno ściśle określić czas oczekiwania. Istotne jest aby przy rozliczeniu podać wszystkie dane o jakie pyta fiskus, jak również zadbać o poprawność podawanych danych. Pamiętaj, że urząd skarbowy kontroluje każde zeznanie podatkowe. W razie niezgodności, fiskus domaga się dostarczenia prawidłowych danych, a to znacznie wydłuża okres oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Zdarza się również że fiskus, całkowicie odrzuca złożone zeznanie podatkowe i wtedy trzeba je składać od nowa.
Posiadając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne należny Ci się dodatek do ubezpieczenia, który jest co miesiąc wypłacany przez urząd skarbowy. Warunkiem jest, ze w ciągu roku nie zarabiasz więcej niż 32.502 na osobę, lub 47.880 na parę. Istotne jest aby podać jak najdokładniej swoje roczne zarobki aby uniknąć nadpłaty dodatku, którą trzeba będzie zwrócić do urzędu skarbowego.
Dodatek do ubezpieczenia jest wypłacany na podstawie Twoich dochodów. Czyli im mniej zarabiasz tym więcej dodatku Ci przysługuje. W momencie, kiedy w ciągu całego roku zarobiłeś więcej niż podałeś przy składaniu wniosku, urząd skarbowy żąda zwrotu nadpłaty. Drugą przyczyną może być to ze w momencie wyjazdu na urlop nie opłacałeś składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, ze dodatek do ubezpieczenia należy się tylko i wyłącznie wtedy kiedy opłacasz składki na ubezpieczenie. Dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek zmian lub wątpliwości, kontaktuj się ze swoim księgowym, który dopilnuje aby kwota dodatku wynosiła tyle ile się w danym momencie należy.
Czas oczekiwania jest zależny od okresu zapisu w danej spółdzielni. Czyli im dłużej jesteś zapisany, tym masz większe szanse na przydział lokum socjalnego. Okres oczekiwania zależny również od prowincji, miasta, dzielnicy lub rodzaju lokum. W bardzo popularnych, dużych miastach okres oczekiwania wydłuża się nawet do kilku lat. Jednak w niektórych spółdzielniach są na to wyjątki , tj urgencja lub powiązania z danym regionem oraz losowanie mieszkań. Wtedy okres oczekiwania jest znacznie krótszy. Urgencja oznacza to, ze z nagłych powodów (choroba, rozbicie związku itp) musisz zmienić miejsce zamieszkania. Powiązanie z regionem oznacza, ze Ty lub Twój partner przez co najmniej rok, oficjalnie zamieszkujecie w danym regionie. Inna możliwością jest posiadanie stałej umowy o prace lub umowy na okres roku u pracodawcy, który ma swoja siedzibę w regionie, w którym starasz się o mieszkanie. Losowanie, działa na zasadzie loterii, kto zostanie wylosowany, to jemu jest przydzielane dane lokum mieszkalne.
Firma EM Cierniak Consultant (EMC) działa na terenie Holandii. Tutaj w miejscowości Tiel mamy swoja siedzibę. Informacje o rejestrze naszej firmy znajdziesz na stronie internetowej Holenderskiej Izby Handlowo- Przemyslowej pod - KvK- numer: 30267681 przeszukaj holenderski rejestr firm
Każdy, kto pracuje w Holandii opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Składki te są automatycznie odciągane od zarobionej pensji. Jednym z ubezpieczeń społecznych, jest ubezpieczenie na wypadek stracenia pracy tz WW - uitkering (zasilek dla bezrobotnych). Zasiłek dla bezrobotnych należy sie każdemu, kto stracił prace nie z własnej winy i ma przepracowane 26 tygodni (pol roku) w ciągu ostatnich 36 tygodni. Do 26 tygodni zalicza sie również okres płatnego urlopu jak również praca na pol etatu ( np 2 dni w tygodniu). Istotne jest to aby osoba starająca sie o zasilek dla bezrobotnych przebywała na terenie Holandii i posiadała adres korespondencyjny.
Holenderski urząd pracy przyjmuje wnioski o zasilek dla bezrobotnych. Instytucja ta nazywa sie UWV. W każdej większej miejscowości znajduje sie UWV. Miejscowość w której przebywasz decyduje o tym do którego oddziału musisz sie zgłosić. Np jeżeli mieszkasz w Roterdamie lub okolicach, podlegasz pod UWV w Roterdamie. Znajdz oddział UWV pod który podlegasz https://www.werk.nl/werk_nl/werknemer/direct_doen/vestiging_zoeken
Do złożenia wniosku o zasilek dla bezrobotnych będziesz potrzebował: kopie numeru sofi, kopie dowodu osobistego lub paszportu, kopie wszystkich umów od ostatniego pracodawcy, kopie ostatnich salarisow jak również kopie dokumentu potwierdzającego zwolnienie z pracy i powód dlaczego zostałeś zwolniony.
Okres oczekiwania na decyzje o przyznaniu zasiłku wynosi mniej więcej 4 tygodnie. Bardzo ważne jest aby na czas odpowiadać i reagować na korespondencje z UWV. Jeżeli za późno będziesz reagował lub w ogóle nie będziesz reagował, okres oczekiwania znacznie sie wydłuża lub procedura zostanie wstrzymana. Kwota wypłacanego zasiłku jest zależna od tego ile zarabiałeś w ciągu ostatnich 26 tygodni. Z tych przepracowanych tygodni jest wyciągana średnia twoich zarobków. Wysokość zasiłku wynosi 75% (ze średniej zarobionej kwoty) przez pierwsze 2 miesiące. Po dwóch miesiącach zasilek spada do 70% z zarobionej pensji.