Garść praktycznych informacji dla Polaków pracujących w Holandii.

Piszemy nie tylko o podatkach w Holandii.

Emerytura w Holandii – Jak to wygląda? Czy ja też dostanę?

Emerytura w Holandii – Jak to wygląda? Czy ja też dostanę?

Pracując w Holandii i będąc jeszcze młodym, mało kto zastanawia się nad środkami do życia w wieku emerytalnym. Jednak jest to kwestia o której już teraz warto pomyśleć i zadbać o to aby również po przejściu na emeryturę było z czego się utrzymać. Im wcześniej zaczniesz odkładać pieniądze na emeryturę (fundusze emerytalne) tym więcej uzbierasz i tym większa będzie twoja emerytura.

Jeżeli pracujesz w Holandii a jesteś zameldowany w Polsce, również wtedy nabywasz prawo do emerytury z Holandii. Nie ma tutaj wymogu meldunku na holenderskim adresie, to że pracujesz w Holandii zdecydowanie wystarczy. Poniżej opisze jak wygląda emerytura w Holandii, komu się należy, ile wynosi, kiedy można przejść na emeryturę i co zrobić aby przenieść ja do Polski. Emerytura w Holandii składa się z trzech części:

  • państwowa emerytura (AOW)
  • emerytura opłacana przez pracodawce (fundusz emerytalny np. Stipp lub Nationale Nederlanden)
  • emerytura opłacana samodzielnie (ubezpieczenie emerytalne)

Prawo do państwowej emerytury AOW maja wszyscy (niezależnie od narodowości) którzy mieszkają lub pracują w Holandii. Jeżeli nie jesteś zameldowany w Holandii ale pracujesz tutaj, za każdy przepracowany rok w Holandii należy ci się 2% z państwowej emerytury. Ważne jest aby w ciągu roku nie pracować w innym kraju poza Holandia, ponieważ grozi to ze świadczenia emerytalne zdobędziesz właśnie w innym kraju a nie w Holandii. Podsumowując, jeżeli przepracujesz w Holandii np. 10 lat, to należny Ci się 20% emerytury holenderskiej. Na dzień dzisiejszy 100% emerytury holenderskiej AOW wynosi 1087 euro miesięcznie, czyli 20 % z tej kwoty to 217 euro. Wiek emerytalny w Holandii został podwyższony z 65 lat do 67 lat, czyli jeżeli ukończysz 67 lat możesz ubiegać się o emeryturę w Holandii. Jeżeli przebywasz w Polsce, Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), zajmie się ściągnięciem emerytury z Holandii i wypłacaniem emerytury. Jeżeli przed podjęciem pracy w Holandii pracowałeś również w Polsce, to należy ci się także polska emerytura plus emerytura, która wypracowałeś w Holandii. Druga częścią emerytury jest fundusz emerytalny (np. Stipp), który opłacał twój pracodawca (również agencje pracy). Składki były pobierane automatycznie z twojej pensji i odprowadzane na fundusz emerytalny. Każdego roku, przeważnie w lipcu dostaniesz podsumowanie ile uzbierałeś już na emeryturę i jak wysoka będzie kwota kiedy osiągniesz już wiek emerytalny. Jeżeli często zmieniałeś pracodawce, bardzo istotne jest aby przetrzymywać korespondencje z funduszu, tak aby mieć wgląd gdzie i na jaki fundusz odkładałeś składki. Uwaga !! każdy pracodawca może wybrać inny fundusz co znaczy ze twoje składki mogą być porozkładane na wiele funduszy, i trzeba będzie je skompletować. Po osiągnięciu wieku emerytalnego, twój fundusz emerytalny będzie dodany do podstawowej emerytury, co zdecydowanie wpłynie na wysokość twojej emerytury. Emerytura w Holandii opłacana samodzielnie (ubezpieczanie emerytalne), jest najmniej popularna forma emerytalna. Chodzi tutaj o dobrowolne opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, często banki sprzedają takie ubezpieczenia. Również tutaj się tyczy, że po osiągnięciu wieku 67 lat można uzyskać pieniądze z takiego ubezpieczenia, czy to jednorazowo czy wypłacane miesięcznie wraz z AOW i funduszem emerytalnym.