Garść praktycznych informacji dla Polaków pracujących w Holandii.

Piszemy nie tylko o podatkach w Holandii.

Mieszkania w Holandii. Kupić czy wynająć?

Ceny nieruchomości w Holandii w dalszym ciągu idą w dól, w roku 2012 wartość nieruchomości spadła średnio o 5%. Na rok 2013 przewiduje się coraz niższe ceny. Od roku 2009 ceny własnościowych mieszkań w Holandii spadły przeciętnie od 4,9% do 19,8 %. Cena mieszkania w Holandii jest również zależna od prowincji, Notuje się, ze spadek 19,8% nastąpił w regionie Het Gooi en Vechtstreek. W przeciwieństwie do cen wynajmu, które z roku na rok rosną, cena nieruchomości ciągle spada. Dlatego warto się zastanowić nad kupnem mieszkania w Holandii. Rok 2013 według przewidywań ekonomistów, jest ostatnim rokiem, kiedy za atrakcyjna cenę można będzie kupić mieszkania w Holandii. Poniżej podaje, plusy i minusy zakupu  mieszkania lub wynajmowania mieszkania w Holandii.

Belastingdienst nie wypłaca dodatków socjalnych

Ta informacja została podana wczoraj w holenderskich wiadomościach. Dodatki socjalne, czyli dofinansowanie do ubezpieczenia (zorgtoeslag), dofinansowanie do mieszkania (huurtoeslag) oraz dofinansowanie na dzieci (kindgebondenbudget), zostały wstrzymane. Chodzi tutaj o rutynową kontrolę, którą Belastingdienst (urząd skarbowy) przeprowadza, wstrzymując płatności osobom, którym prawdopodobnie te dodatki się nie należą.

Holenderski zasiłek rodzinny

Rodzinne, czyli holenderski zasiłek rodzinny (kinderbijslag) należy się rodzicom mającym dzieci w wieku od 0 do 17 lat. Wymogiem aby starać się o rodzinne jest to, ze chociaż jeden z rodziców mieszka lub pracuje w Holandii. Nie jest tutaj istotne czy dzieci również przebywają na terenie Holandii, dzieci mogą mieszkać w Polsce i tam chodzić do szkoły.

Pobierz swój jarograf z UWV za rok 2016

Jeżeli w roku 2016 pobierałeś holenderski zasiłek dla bezrobotnych (ww uitkering) lub zasiłek macierzyński i chorobowy (ziektewet uitkering), to dochód z zasiłku musisz również podać przy rozliczeniu z podatku za rok 2016. Holenderski urząd pracy UWV dnia 08 lutego 2016 udostępni już jarografy na swojej stronie internetowej, logując się swoim kodem DIGI D na stronie UWV masz możliwość pobrania swojego jarografu za zasiłek dla bezrobotnych lub zasiłek chorobowy lub macierzyński. Szukaj pod rubryka “Mijn documenten” i ściągnij swój jarograf w formacie PDF