Jak założyć firmę w Holandii?

Poniżej kilka porad na założenie firmy w Holandii. Najważniejszą różnica w zakładaniu firmy w Holandii jest to, ze w Holandii nie ma możliwości dostania dofinansowania z Uni Europejskiej. Jedyna pomocą finansową, jest kredyt dla początkujących przedsiębiorców. Kredyt ten jest bardzo nisko oprocentowany i splata kredytu następuje dopiero w momencie kiedy firma zaczyna zarabiać.

Firma w Holandii.

Firma w Holandii w skrócie:

  1. Musisz posiadać dokument tożsamości, sofi numer, adres zameldowania w Holandii

  2. Wymyśl nazwę firmy, zastanów się nad forma prawna firmy, opisz w paru zdaniach czym Twoja przedsiębiorstwo będzie się zajmowało.

Praca w Holandii. Na co trzeba uważać?

Ponad 5 tysięcy firm w Holandii kieruje szerokim strumieniem pracowników na miejsca pracy w holenderskich firmach, sadach i ogrodach. W tym strumieniu znaczną część zajmują pracownicy z Polski, których liczba w sezonie prac rolniczych sięga nawet 200 tysięcy. Zachęceni wysokimi zarobkami jadą do Holandii, czasem za granicę po raz pierwszy. W Polsce agencje pracy zadbały aby wszystko wyglądało profesjonalnie i uczciwie, bo w Polsce agencje pośrednictwa pracy podlegają dość surowym wymaganiom, (Sprawdzić polską agencję można tu) natomiast rzadko agencje działające w Polsce mają podpisane umowy bezpośrednio z oferującymi pracę. W Holandii przyjezdnych pracowników przejmują lokalne oddziały albo całkiem inne agencje o których w umowach nie było wspomniane.

Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii

Jeżeli przepracowałeś w Holandii co najmniej 26 tygodnie i straciłeś prace, możesz ubiegać się o holenderski zasiłek dla bezrobotnych. Warunkiem jest to, że sam nie zrezygnowałeś z pracy i również to że nie zostałeś zwolniony dyscyplinarnie. Zasiłek dla bezrobotnych w Holandii wynosi 75 % ostatnio zarobionej pensji (przez pierwsze miesiące, a potem 70%) i jest wypłacany co cztery tygodnie. Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych w Holandii składa się w oddziale UWV – w tutejszym urzędzie pracy. Osoby zameldowane w Holandii mogą złożyć wniosek przez internet, za pomocą swojego kodu elektronicznego DigiD. Uwaga, osoby niezameldowane pod adresem holenderskim mogą ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych w momencie, kiedy posiadają stały adres w Holandii pod którym będą przebywać, podczas pobierania zasiłku.