Pytania i odpowiedzi

 

Jak mogę odzyskać pieniądze z nadpłaconego podatku?

Odzysk podatku następuje przy rocznym rozliczeniu z fiskusem. Fiskus nie zwraca automatycznie nadpłaconego podatku, o zwrot musisz zadbać sam. Składając zeznanie podatkowe drogą elektroniczną, program wylicza automatycznie należący się zwrot. Kiedy Składamy zeznanie za pomocą formularzy, to urząd skarbowy wylicza należący się zwrot podatku.

Jak długo muszę czekać na zwrot podatku?

Zależnie od momentu złożenia wniosku, okres oczekiwania na zwrot podatku wynosi w przybliżeniu 3 do 6 miesięcy. Jednak trudno ściśle określić czas oczekiwania. Istotne jest aby przy rozliczeniu podać wszystkie dane o jakie pyta fiskus, jak również zadbać o poprawność podawanych danych. Pamiętaj, że urząd skarbowy kontroluje każde zeznanie podatkowe. W razie niezgodności, fiskus domaga się dostarczenia prawidłowych danych, a to znacznie wydłuża okres oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku. Zdarza się również że fiskus, całkowicie odrzuca złożone zeznanie podatkowe i wtedy trzeba je składać od nowa.

Czy przysługuje mi dodatek do ubezpieczenia (zorgtoeslag) i jakie warunki muszę spełniać?

Posiadając podstawowe ubezpieczenie zdrowotne należny Ci się dodatek do ubezpieczenia, który jest co miesiąc wypłacany przez urząd skarbowy. Warunkiem jest, ze w ciągu roku nie zarabiasz więcej niż 32.502 na osobę, lub 47.880 na parę. Istotne jest aby podać jak najdokładniej swoje roczne zarobki aby uniknąć nadpłaty dodatku, którą trzeba będzie zwrócić do urzędu skarbowego.

Dlaczego muszę zwrócić dodatek do ubezpieczenia (zorgtoeslag)?

Dodatek do ubezpieczenia jest wypłacany na podstawie Twoich dochodów. Czyli im mniej zarabiasz tym więcej dodatku Ci przysługuje. W momencie, kiedy w ciągu całego roku zarobiłeś więcej niż podałeś przy składaniu wniosku, urząd skarbowy żąda zwrotu nadpłaty. Drugą przyczyną może być to ze w momencie wyjazdu na urlop nie opłacałeś składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętaj, ze dodatek do ubezpieczenia należy się tylko i wyłącznie wtedy kiedy opłacasz składki na ubezpieczenie. Dlatego zawsze w przypadku jakichkolwiek zmian lub wątpliwości, kontaktuj się ze swoim księgowym, który dopilnuje aby kwota dodatku wynosiła tyle ile się w danym momencie należy.

Jeżeli zapisze się do spółdzielni mieszkaniowej, jak długo muszę czekać na mieszkanie socjalne?

Czas oczekiwania jest zależny od okresu zapisu w danej spółdzielni. Czyli im dłużej jesteś zapisany, tym masz większe szanse na przydział lokum socjalnego. Okres oczekiwania zależny również od prowincji, miasta, dzielnicy lub rodzaju lokum. W bardzo popularnych, dużych miastach okres oczekiwania wydłuża się nawet do kilku lat. Jednak w niektórych spółdzielniach są na to wyjątki , tj urgencja lub powiązania z danym regionem oraz losowanie mieszkań. Wtedy okres oczekiwania jest znacznie krótszy. Urgencja oznacza to, ze z nagłych powodów (choroba, rozbicie związku itp) musisz zmienić miejsce zamieszkania. Powiązanie z regionem oznacza, ze Ty lub Twój partner przez co najmniej rok, oficjalnie zamieszkujecie w danym regionie. Inna możliwością jest posiadanie stałej umowy o prace lub umowy na okres roku u pracodawcy, który ma swoja siedzibę w regionie, w którym starasz się o mieszkanie. Losowanie, działa na zasadzie loterii, kto zostanie wylosowany, to jemu jest przydzielane dane lokum mieszkalne.

Gdzie mogę znaleźć informacje o rejestrze firmy EM Cierniak Consultant (EMC)?

Firma EM Cierniak Consultant (EMC) działa na terenie Holandii. Tutaj w miejscowości Tiel mamy swoja siedzibę. Informacje o rejestrze naszej firmy znajdziesz na stronie internetowej Holenderskiej Izby Handlowo- Przemyslowej pod - KvK- numer: 30267681 przeszukaj holenderski rejestr firm

Czy mam prawo do pobierania holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych?

Każdy, kto pracuje w Holandii opłaca składki na ubezpieczenia społeczne. Składki te są automatycznie odciągane od zarobionej pensji. Jednym z ubezpieczeń społecznych, jest ubezpieczenie na wypadek stracenia pracy tz WW - uitkering (zasilek dla bezrobotnych). Zasiłek dla bezrobotnych należy sie każdemu, kto stracił prace nie z własnej winy i ma przepracowane 26 tygodni (pol roku) w ciągu ostatnich 36 tygodni. Do 26 tygodni zalicza sie również okres płatnego urlopu jak również praca na pol etatu ( np 2 dni w tygodniu). Istotne jest to aby osoba starająca sie o zasilek dla bezrobotnych przebywała na terenie Holandii i posiadała adres korespondencyjny.

Do jakiej instytucji muszę sie zgłosić aby otrzymac zasilek dla bezrobotnych?

Holenderski urząd pracy przyjmuje wnioski o zasilek dla bezrobotnych. Instytucja ta nazywa sie UWV. W każdej większej miejscowości znajduje sie UWV. Miejscowość w której przebywasz decyduje o tym do którego oddziału musisz sie zgłosić. Np jeżeli mieszkasz w Roterdamie lub okolicach, podlegasz pod UWV w Roterdamie. Znajdz oddział UWV pod który podlegasz https://www.uwv.nl/particulieren/klantenservice/contact/uwv-kantoren.aspx

Jakie dokumenty będę potrzebował do złożenia wniosku o zasilek dla bezrobotnych?

Do złożenia wniosku o zasilek dla bezrobotnych będziesz potrzebował: kopie numeru sofi, kopie dowodu osobistego lub paszportu, kopie wszystkich umów od ostatniego pracodawcy, kopie ostatnich salarisow jak również kopie dokumentu potwierdzającego zwolnienie z pracy i powód dlaczego zostałeś zwolniony.

Jak długo muszę czekać na wypłatę zasiłku i jaka kwota będzie mi przyznana?

Okres oczekiwania na decyzje o przyznaniu zasiłku wynosi mniej więcej 4 tygodnie. Bardzo ważne jest aby na czas odpowiadać i reagować na korespondencje z UWV. Jeżeli za późno będziesz reagował lub w ogóle nie będziesz reagował, okres oczekiwania znacznie sie wydłuża lub procedura zostanie wstrzymana. Kwota wypłacanego zasiłku jest zależna od tego ile zarabiałeś w ciągu ostatnich 26 tygodni. Z tych przepracowanych tygodni jest wyciągana średnia twoich zarobków. Wysokość zasiłku wynosi 75% (ze średniej zarobionej kwoty) przez pierwsze 2 miesiące. Po dwóch miesiącach zasilek spada do 70% z zarobionej pensji.

Jak założyć własna firmę w Holandii?

Badanie rynku:
 • - zastanów sie nad tym kim będą Twoi klienci (wiek, status, pochodzenie)
 • - zbadaj czy masz dużą konkurencje, gdzie działa konkurencja, mocne i słabe strony konkurencji, jak również to, czym Twoja firma będzie sie wyróżniała od konkurenta (atrakcyjna cena? jakość?)
Nazwa firmy:
 • - najlepiej aby nazwa firmy odpowiadała temu czym sie zajmujesz, czyli z nazwy powinno wynikać to co oferujesz klientom
 • - również oryginalna nazwa jest ważna, dobra nazwa jest szybko zapamiętywana przez klientów
 • - poza tym istotne jest, czy nazwa nie jest już używana przez inna firmę, sprawdź w rejestrze firm holenderskich czy Twoja nazwa przypadkiem już nie istnieje: http://www.kvk.nl/handelsregister/
Reklama:
 • - reklama jest dźwignią handlu, reklamując swoja firmę zdobywasz rozgłos, zaczynasz istnieć na rynku, potencjalni klienci wiedza jak do Ciebie dotrzeć
 • - skorzystaj z wielu możliwości takich jak: ogłoszenia w regionalnych gazetach, ogłoszenia na serwerach tematycznych, ulotki itp. Pamiętaj o tym, ze najlepsza reklama jest dobra jakość Twoich usług, zadowolony klient zawsze będzie Cie polecał i zawsze do Ciebie wróci
Forma prawna firmy:
 • Przed wybraniem formy prawnej firmy warto skonsultować sie z księgowym lub prawnikiem w celu wybrania odpowiedniej formy prawnej dla Twojej firmy.
W Holandii rozróżniamy następujące formy prawne:
 • - spółka akcyjna (NV- Naamloze Vennootschap)
 • - spółka z ograniczona odpowiedzialnoscia (BV - Besloten Vennootschap met beperkte aansprakelijkheid)
 • - spółka jawna ( VOF - Vennootschap onder Firma)
 • - spółka komandytowa ( CV - Commanditaire Vennootschap)
 • - spółka partnerska (Maatschap)
 • - jednoosobowa działalność gospodarcza ( Eenmanszaak)
 • Wybór zależy od wielu czynników np. od tego ile osób będzie pracowało w firmie lub na kim będzie spoczywała odpowiedzialność za firmie.

Plan biznesu
 • Najważniejszym celem biznes planu jest ocena opłacalności i ryzyka inwestycji. W przypadku zaciągania kredytu, bank wymaga przedstawienia biznesplanu. Również plan ten potrzebny jest do tego aby przekonać udziałowców lub potencjalnych współpracowników do inwestycji lub współpracy. Istotna informacja jaka powinien zawierać biznes plan jest prognoza przychodów i kosztów. Niektóre strony internetowe dla początkujących przedsiębiorców zawierają gotowe programy/szablony, które ułatwia Ci napisanie biznesplanu.
Plan finansowy
 • Sporządź plan - jaka kwotę potrzebujesz na rozwiniecie działalności, ile środków pieniężnych posiadasz, i ewentualnie ile środków pieniężnych jesteś w stanie pożyczyć w banku.
Rejestracja firmy w Izbie Handlowo -Przemysłowej (Kamer van Koophandel)
 • Zarejestruj swoja firmę w holenderskiej Izbie Handlowo Przemysłowej , tam otrzymasz tz KvK numer, to jest 8- cyfrowy numer, który jest odpowiednikiem polskiego REGON. Jednocześnie otrzymasz wyciąg z rejestru, którego będziesz potrzebował przy wszelkich formalnościach związanych z prowadzeniem firmy. W Izbie Handlowo -Przemysłowej dokonuje sie również rejestracji firmy w holenderskim Urzędzie Skarbowym. Koszty roczne rejestru wynoszą od 47 euro (eenmaanszaak). Do zapisu będziesz potrzebował aktualny dokument tożsamości (dowód lub paszport).