Belastingdienst żąda oddania zwrotu z podatku

Pan Jan Kowalski zwrócił się do nas po raz pierwszy w marcu roku 2013 o rozliczenie z podatku holenderskiego za rok 2012. Jego zarobek był wysoki ze względu na dużo nadgodzin. Pan Jan zarobił ponad 30 tys. euro brutto i po obliczeniu wyszło że trzeba będzie oddać do urzędu skarbowego 90 euro. Oczywiście, doradziliśmy temu panu aby się rozliczył, ponieważ w tej sytuacji rozliczenie z podatku jest obowiązkowe. Lepiej rozliczyć się samemu, niż czekać aż urząd skarbowy upomni się o swoje pieniądze. Pan Jan Kowalski zapłacił 90 euro do urzędu skarbowego i był zadowolony z porady jaka mu daliśmy.

2500 tys. euro kary z UWV

Holenderski urząd pracy (UWV) nałożył 2500 tys euro kary na panią Beatę Kowalska (imię i nazwisko zostały zmienione), która nie przestrzegała zasad i obowiązków osoby pobierającej holenderski zasiłek dla bezrobotnych. Tak wysoka kara była spowodowana faktem podjęcia ponownej pracy i nie zgłoszenia tego do UWV. Pani Beata podjęła prace a w tym samym czasie pobierała zasiłek dla bezrobotnych. Sytuacja ta trwała przez 2 miesiące, UWV wypłaciło pani Kowalskiej 2500 tys euro zasiłku, który w ogolę się nie należał. Zadajemy sobie pytanie, jak do tego doszło? Czy pani Beata liczyła na dodatkowe pieniądze?

Numery alarmowe w Holandii

Czy wiesz pod jaki numer zadzwonić kiedy znajdziesz się w kryzysowej sytuacji i potrzebujesz pomocy? Na pewno pierwszy numer który przychodzi Ci do głowy to numer 112. Rzeczywiście tak jest, 112 to darmowy numer alarmowy w całej Unii Europejskiej. Jednak numeru tego używamy tylko w nagłych przypadkach zagrażających życiu lub kiedy jesteś świadkiem dokonywanego przestępstwa. Dzwoniąc pod 112, rozmowa zostanie przekierowana do danych służb czy to policja, karetka ratunkowa czy straż pożarna. Przeczytaj poniższe przykłady, które można właśnie zgłosić pod numerem 112. Inne sytuacje nie zagrażające życiu zgłaszasz pod innymi numerami telefonów. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę przydatnych numerów alarmowych w razie problemów i sytuacji kryzysowych w Holandii.

Przykłady nagłych sytuacji, które zgłaszamy pod numer 112:

  • Zatrzasnąłeś drzwi od domu a twoje małe dziecko jest w środku. Zostawiłeś włączoną kuchenkę gazową i nie masz możliwości aby szybko się dostać do środka. Może dojść do zagrażającej życiu sytuacji, w takim przypadku dzwonisz pod 112.

  • Czujesz na dworze silny zapach gazu. Prawdopodobnie wycieka gdzieś gaz. Odejdź z miejsca i zadzwoń pod 112, poproś o połączenie ze strażą pożarną. Na miejscu wycieku unikaj przedmiotów wywołujących spięcia elektryczne tj. telefon komórkowy.

  • Miałeś wypadek samochodowy i ktoś został zraniony. Jeżeli ktoś został zraniony, zawsze dzwon pod 112. Centrala połączy cie z pogotowiem ratunkowym, gdzie przeszkolony pracownik oceni czy sytuacja jest krytyczna.

  • Miałeś wypadek samochodowy. Nikt nie został zraniony ale ty stoisz w miejscu niebezpiecznym dla życia. Ponieważ sytuacja zagraża życiu, zadzwoń pod 112.

  • Widzisz jak ktoś włamuje się do auta. Jesteś świadkiem przestępstwa, dlatego trzeba zadzwonić pod 112.

  • Ktoś grozi ci na ulicy. Znajdujesz się bezpośrednio pod zagrożeniem, zadzwoń na 112 lub poproś o to ewentualnych świadków .

  • Ktoś próbuje się włamać do Twojego domu. Znajdujesz się bezpośrednio pod zagrożeniem, dzwon pod 112.

  • Budzisz się w nocy i słyszysz że ktoś się włamał do Twojego domu. To jest zagrażająca sytuacja i jesteś świadkiem przestępstwa, zadzwoń pod 112 aby policja mogla zatrzymać sprawce na gorącym uczynku.

  • Jesteś świadkiem sąsiedzkiej awantury w której słyszysz że ktoś jest bity. Prawdopodobnie ktoś znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu.

  • Zauważyłeś otwarte drzwi od domku z przewodami elektrycznymi, nikogo tam nie ma. Prawdopodobnie przewody elektryczne znajdują się pod wysokim napięciem co jest śmiertelnie niebezpieczne. Zadzwoń od razu pod 112.

Dzwoniąc pod 112 zgłoś: co się dzieje, gdzie jest potrzebna pomoc, która służba jest potrzebna: policja, straż pożarna czy karetka ratunkowa. Centrala połączy cie z natychmiastowo z daną służbąw Twoim regionie.

Numery pod którymi zgłaszasz inne sytuacje nie zagrażające życiu:

0900-8844 Znalazłeś się w sytuacji w której potrzebujesz pomocy ale to nie jest sytuacja zagrażająca życiu zadzwoń pod krajowy numer policji 0900-8844

088-246 35 00 Straż pożarna okolice Haga

020-555 66 66 Straż pożarna okolice Amsterdam

088-878 10 00 Straż pożarna okolice Utrecht

088-878 21 23 Straż pożarna okolice Amersfoort

088-457 57 00 Straż pożarna okolice Nijmegen/Tiel

088-119 06 00 Straż pożarna okolice Venlo

088-256 70 00 Straż pożarna okolice Enschede

076-529 66 00 Straż pożarna okolice Breda

088-020 81 01 Straż pożarna okolice Den Bosch

0800-04 32 Telefon zaufania dla dzieci

0800- 70 00 Telefon aminowe zgłaszanie przestępstw

114  Zadzwoń pod ten numer jeżeli znajdziesz zwierze potrzebujące natychmiastowej pomocy, lub jeżeli jesteś świadkiem maltretowania zwierząt lub głodzenia, przetrzymywania w nieludzkich warunkach. Jeżeli właściciel zwierząt nie zapewnia właściwej opieki medycznej, pożywienia, wody itp. W Holandii znęcanie się nad zwierzętami jest przestępstwem, zgłoś ten fakt natychmiast jeżeli jesteś świadkiem, zadzwoń pod 114 (lokalna taryfa).

0800-90 09 Krajowy numer awaryjny gaz i prąd

0900-01 11 Holenderskie ratownictwo wodne

0900-01 01 Pomoc ofiarom przestępstw, wypadków samochodowych itp. Darmowa pomoc prawna.

0900 – 264 83 34 Zgłaszanie zaginionych i znalezionych zwierząt

Zapisz sobie numery alarmowe potrzebne w Holandii tak abyś w razie problemów wiedział pod jaki numer masz się zgłośic, źródłem naszego artykułu jest strona internetowa ministerstwa holenderskiego.

Co z tą holenderską kuroniówką?

Miesięczna kuroniówka z Holandii przeliczając na złotówki jest warta co najmniej 4500 tysiąca. Kto by nie chciał takich pieniędzy? Będąc w Polsce i spędzając ten czas z rodziną i przyjaciółmi. A może akurat wypadnie na okres letni, to by był doskonały moment aby spędzić ten czas nad morzem. Brzmi doskonale i to rzeczywiście jest doskonale, większość rodaków (pracujących za minimalną krajową w Polsce) będzie zazdrosna o tą darmową kasę. Jednak ta kasa należy się tylko tym co byli odważni, rzucili swoją prace (za 1200 złotych) i wyjechali do kraju tulipanów aby wykonywać rożnego rodzaju prace – nie za 1200 złotych tylko za 1200 euro (minimalna krajowa w Holandii) lub więcej.