Garść praktycznych informacji dla Polaków pracujących w Holandii.

Piszemy nie tylko o podatkach w Holandii.

Koniec roku!!? Co musisz wiedzieć o swoim ubezpieczeniu zdrowotnym?

Koniec roku!!? Co musisz wiedzieć o swoim ubezpieczeniu zdrowotnym?

Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii obowiązuje każdego kto tutaj pracuje lub mieszka. Koniec roku jest momentem aby się zastanowić czy ubezpieczenie, które posiadasz jest w dalszym ciągu odpowiednie do twojej sytuacji. Co jest ważne? Co musisz wiedzieć, aby nie przepłacać za ubezpieczenie ale też aby ubezpieczenie to wystarczyło na twoje potrzeby? Przeczytaj poniższe wskazówki!!

Tylko do 31 grudnia każdego roku możesz zmienić ubezpieczenie

Nie przegap tego momentu, ponieważ tylko przed końcem roku możesz przejść do innej ubezpieczalni lub zmienić polisę w ubezpieczalni w której już posiadasz ubezpieczenie. Warto się zastanowić nad zmiana ponieważ może się okazać, że za dużo płacisz lub na odwrót - ubezpieczenie twoje nie pasuje do twojej sytuacji osobistej. Jeżeli np. planujesz ciążę lub leczenie dentystyczne pomysl o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia!!

385 euro własnego ryzyka

W 2019 roku własne ryzyko będzie nadal wynosiło 385 euro. Własne ryzyko to kwota, którą zapłacisz za pierwsze koszty leczenia objęte podstawowym ubezpieczeniem. Sprawdź dokładnie co to jest własne ryzyko w naszym poprzednim artykule.

Średnio o 8 euro na miesiąc zdrożeją ubezpieczenia w 2019 roku

Składki na ubezpieczenie zdrowotne ida w gore, kwota dodatku do ubezpieczenia tez bedzie wyzsza. Każda ubezpieczalnia podwyższa cenę ubezpieczenia. Niektóre z ubezpieczalni podwyższa cenę az do 20 euro miesięcznie , dlatego warto porównać ceny aby wybrac jak najkorzystniejsze ubezpieczenie. Porównaj ceny na rok 2019 tutaj.

Az do 300 euro na rok można zaoszczędzić dzięki podwyższeniu własnego ryzyka

Zastanów się czy twoja sytuacja zdrowotna pozwoli ci skorzystać z tej zniżki. Jeżeli nie przewidujesz żadnych chorób i nie chorujesz chronicznie, warto podwyższyć własne ryzyko . Własne ryzyko można podwyższyć maksymalnie do 885 euro, co daje najwyższą zniżkę.

Wybierz ubezpieczenie indywidualnie

To, że Twój partner posiada dodatkowe ubezpieczenie np. na fizjoterapie, nie znaczy że ty też musisz takie wykupić i ponosić dodatkowe koszty. Wybierając ubezpieczenie , sprawdź co tobie się przyda w nowym roku i takie ubezpieczenie wybierz. Nie przepłacaj, nie wykupuj dodatkowego ubezpieczenia kiedy nie masz zamiaru z niego skorzystać.

Ile będzie wynosił zorgtoeslag w 2019 roku

Zorgtoeslag (dodatek do ubezpieczenia) w 2019 roku, miesięcznie będzie wynosił okolo 94 euro (osoby samotne) , a w związku małżeńskim 176 euro, jeżeli wspólny dochód nie przekroczy 20.000 tys. euro. Maksymalny dozwolony dochód aby pobierać dodatek to 29.562 euro osoba samotna, a małżeństwo to 37.885 tys. euro rocznie.

Uwaga!! To ile płacisz za ubezpieczenie nie ma wpływu na wysokość dodatku do ubezpieczenia. Wpływ ma tylko i wyłącznie wysokość twojego rocznego dochodu. Im mniej zarabiasz tym więcej dodatku ci się należy.