Garść praktycznych informacji dla Polaków pracujących w Holandii.

Piszemy nie tylko o podatkach w Holandii.

Rozłąkowe – kiedy się należy a kiedy nie?

Rozłąkowe – kiedy się należy a kiedy nie?

Rozłąkowe, kiedy się należy a kiedy nie? , to pierwszy artykuł z serii – jak rozliczyć się z podatku holenderskiego tak aby otrzymać duży zwrot z podatku.Będziemy was informować o możliwościach w holenderskim prawie podatkowym, które pozwalają na legalne uzyskanie jak największej kwoty zwrotu z podatku.Rozliczając się z podatku holenderskiego będziesz miał wiedzę co Ci się należy a co nie i kiedy możesz się starać o rozłąkowe Nie dasz się namówić księgowym, którzy obiecują duże kwoty zwrotu z podatku, kiedy w rzeczywistości nie spełniasz wymaganych warunków. Pamiętaj, ze holenderski urząd skarbowy na początku wypłaca zwrot naliczony przez księgowych. Dopiero po upływie paru miesięcy, twoje rozliczenie podatkowe będzie skontrolowane przez urzędników po raz kolejny i wtedy może się okazać, ze wypłacony zwrot podatku został źle naliczony lub w ogóle się nie należy. W takim przypadku urząd skarbowy zażąda oddania części kwoty lub tez cala sumę i doliczy do tego odsetki.

Bądź dobrze poinformowany, nie daj się namówić i zachęcić na dużą sumę pieniędzy, która po paru miesiącach będziesz musiał oddać. Śledź naszego bloga, zapoznaj się z naszym pierwszym artykułem jak uzyskać  rozłąkowe, a rozmawiając z księgowymi będziesz miał wiedzę na ten temat. Jak również będziesz miał pewność ze naliczony zwrot podatku w Holandii, rzeczywiście się tobie należy.

Rozłąkowe – to potoczna nazwa, zniżki podatkowej, która należy się partnerowi nie posiadającemu żadnego dochodu, lub partnerowi, który mało zarobił. Partner może starać się o rozłąkowe, kiedy twój holenderski roczny dochód przekracza sumę 14.455 euro/brutto rocznie(w roku 2011) . Ile zarobiłeś możesz sprawdzić na swoim rocznym” jarografie „ (hol. Jaaropgave), pod rubryka Loon. Drugim wymogiem jest to, ze roczny całościowy dochód partnera czy z Polski czy z Holandii nie może przekraczać 6.355 euro/ brutto (rok 2011). Jeżeli twój partner pracował w Polsce, trzeba będzie roczny dochód przeliczyć na euro. Im mniej twój partner zarobił, tym większą kwota za rozłąkowe będzie się należała. W sytuacji, kiedy partner nie osiągnął żadnego dochodu, rozłąkowe może wynieść nawet 2 tys. euro.

 

Partnerem w prawie fiskalnym (lata 2007-2010), jest osoba z która prowadzi się wspólnie gospodarstwo domowe, czyli osoba z która co najmniej przez 6 miesięcy w danym roku byleś zameldowany pod wspólnym adresem. Czyli może to być mąż, zona lub chłopak, dziewczyna, brat, siostra, mama czy tata( tylko w przypadku jednego z rodziców). Lecz w sytuacji,kiedy mieszkasz wspólnie z rodzicami,taka forma rozliczenia jest zabroniona ponieważ to rodzice są dla siebie partnerami fiskalnymi.

Abyś mógł skorzystać z tej formy rozliczenia podatkowego ''rozłąkowe'', osoba z która będziesz się rozliczał musi posiadać holenderski sofi numer ( BSN) tylko w takim przypadku jest to możliwe. O sofi numer możesz również wystąpić droga korespondencyjna,w przypadku gdy twój partner mieszka poza granicami Holandii.

Od roku 2011, rozłąkowe z osoba inna niż mąż lub zona jest niemożliwe. Jednak jest parę wyjątków, które pozwalają na to aby uzyskać rozłąkowe również za rok 2011, wyjątkami są :

  • zameldowanie pod wspólnym adresem przez co najmniej 6 miesięcy i posiadanie wspólnie dziecka
  • zameldowanie pod wspólnym adresem przez co najmniej 6 miesięcy i posiadanie wspólnej hipoteki na dom lub mieszkanie własnościowe
  • zameldowanie pod wspólnym adresem przez co najmniej 6 miesięcy i zawarcie w gminie oficjalnej formy partnerskiej „geregistrerede partnerschaap” (ta forma partnerska jest stosowana tylko na terenie Holandii)
  • zameldowanie pod wspólnym adresem przez co najmniej 6 miesięcy i zawarcie u notariusza oficjalnej formy partnerskiej „samenlevingscontract. (również forma tego związku popularna jest tylko na terenie Holandii).

Krotko podsumowując, rozliczenie podatku holenderskiego od roku 2011 tak aby uzyskać rozłąkowe jest możliwe tylko między małżonkami lub osobami, które spełniają wyżej wymienione warunki. Jeżeli masz w dalszym ciągu pytania skontaktuj sie z nami.