7 wskazówek na przyspieszenie zwrotu z podatku.
Featured

7 wskazówek na przyspieszenie zwrotu z podatku.

Już od 2 lat aby rozliczyć się z podatku w Holandii, większość Polaków pracujących tutaj potrzebuje tzw. zaświadczenie o dochodach z polskiego urzędu skarbowego. Właśnie przez to utrudnienie okres oczekiwania na zwrot z podatku może wydłużyć się nawet do 3 lat. Ale czy rzeczywiście aż tak długo trzeba będzie czekać? Nie koniecznie, przeczytaj poniżej co można samemu zrobić aby przyspieszyć procedurę i szybciej otrzymać zwrot z podatku.

1. Skompletuj od razu wszystkie dokumenty

Udając się do księgowej w celu rozliczenia się z podatku postaraj się od razu dostarczyć komplet dokumentów. Weź ze sobą wszystkie jarografy i inne dane personalne. Nie zapomnij też o tych niewielkich dochodach z krótkich okresów pracy. Pamiętaj, że każdy dochód nawet ten najmniejszy trzeba uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. Również dochód w złotówkach za okres kiedy pracowałeś w Polsce trzeba podać. Często są to niskie dochody które są pomijane. Nawet najmniejszy dochód w złotówkach trzeba podać i wpisać go również na zaświadczeniu o dochodach. Nie raz spotkamy się z tym problemem, kiedy klient nie pamięta że miał dochód w Polsce i dopiero po jakimś czasie zostaje on wprowadzony na zaświadczeniu o dochodach. W takiej sytuacji konieczna jest korekta , która zdecydowanie wydłuża czas oczekiwania na zwrot z podatku.

2. Użyj oryginalnego zaświadczenia o dochodach

Zaświadczenie o dochodach ściągnij z zaufanego źródła czyli najlepiej ze strony holenderskiego urzędu skarbowego. Profesjonalne biuro podatkowe tez zawsze powinno Ci udostępnić oryginalne zaświadczenie o dochodach. Uważaj ponieważ w obiegu krążą podróbki, zmodyfikowane i przerobione zaświadczenia, np. niektóre biura udostępniają zaświadczenia już na początku roku co znaczy że biuro przerobiło zaświadczenie ze starego roku na nowy bieżący rok. Biura te nie wiedza że każde zaświadczenie charakteryzuje się unikalnym kodem kreskowym z danego roku podatkowego i przerabiając takie zaświadczenie nie będzie ono rozpoznane przez system skanujący w holenderskim urzędzie skarbowym co wiąże się z tym ze zaświadczenie zostanie odrzucone i dopiero po jakimś czasie zostaniesz poinformowany o tym że musisz złożyć nowe poprawne zaświadczenie.

3. Nie bazgraj na swoim zaświadczeniu o dochodach

Wypełnij zaświadczenie o dochodach wyraźnym pismem, najlepiej drukowanymi literami. Zwróć uwagę i dobrze skontroluj swoje dane personalne zwłaszcza sofi numer, sprawdź czy poprawnie go wpisałeś i nie zapomnij wpisać go również na drugiej stronie zaświadczenia w specjalnie na to przeznaczonej rubryce. Każde zaświadczenie o dochodach zostanie zeskanowane przez system skanujący, dlatego tylko wyraźnie wypełnione zaświadczenia zostaną od razu zatwierdzone przez system holenderskiego urzędu skarbowego. Niewyraźnie wypełnione zaświadczenia będą ręcznie wprowadzane do systemu a to zdecydowanie wydłuży czas oczekiwania na zwrot z podatku. Pamiętaj o tym że tylko kompletnie złożone dokumenty czyli zaświadczenie o dochodach i posłane przez księgową zeznanie podatkowe będą wzięte pod uwagę.

4. Dochody z Polski przelicz na euro

Jeżeli w danym roku podatkowym miałeś również dochód z Polski to przelicz go na euro. Dochód w złotówkach można przeliczyć według kursu średniego np. kurs średni euro w roku 2016 wynosił 4,36 zł, jeżeli w złotówkach zarobiłeś 1580 zł : dzielisz to na 4,36 = co daje kwotę 362 euro. Holenderski urząd skarbowy akceptuje tylko kwoty w euro i jeżeli wpiszesz dochód w złotówkach przy skanowaniu w urzędzie skarbowym twój dochód będzie widziany jako euro a to może zdecydowanie przekroczyć dozwolony dochód na skorzystanie z korzystniejszej formy rozliczenia. Zastanawiam się te nad tym czy w holenderskim urzędzie skarbowym ktoś się pofatyguje aby przeliczyć Twój dochód w złotówkach i ręcznie wprowadzić te dane w system komputerowy.

5. Rozliczaj się tylko u kompetentnych księgowych w zarejestrowanym biurze

 Nie daj się skusić niskiej cenie czy krzykliwej reklamie obiecującej kolosalne kwoty zwrotów z podatku. Często niska cena wiąże się z brakiem jakości i wiedzy ze strony księgowej, krzykliwa reklama robi tylko szum. Niska cena może tez oznaczać ze dany „księgowy” sam nie odprowadza podatku czyli pracuje na czarno. Taka osoba nie ma odpowiedniego wykształcenia i często popełnia błędy. Wiąże się to z długim oczekiwaniem na rozliczenie z podatku jak również z tym że zwrot z podatku w ogóle się nie należy a wręcz przez błędne rozliczenie urząd skarbowy nakłada kare lub sam dokonuje niekorzystnych obliczeń co wiąże się z dużą dopłatą podatku. W Holandii księgowy to wolny zawód, każdy może założyć biuro podatkowe i dlatego często zdarz się że osoby niewykształcone i nie mające pojęcia o podatkach biorą się za rozliczenia i popełniają błędy. Pamiętaj w Holandii odpowiedzialność za błędne rozliczenie ponosisz Ty sam a nie księgowy, to do Ciebie urząd skarbowy się zwróci o wyjaśnienie a nie do pseudo księgowego.

6. Zainteresuj się swoim rozliczeniem podatkowym

Jeżeli czekasz już długo na swoje rozliczenie i zwrot z podatku, zawsze możesz skontaktować się z urzędem skarbowym lub poprosić o to księgowa. Warto się dowiedzieć czy urząd skarbowy już wszystko otrzymał w komplecie. Czasami się zdarza że listy nie dochodzą i Twoje zaświadczenie o dochodach po prostu się zagubiło. Jeżeli rozliczałeś się w profesjonalnym biurze księgowa tez może sprawdzić w systemie programu do rozliczeń czy urząd zaakceptował elektroniczne zeznanie podatkowe.

7. Wyślij szybko swoje zaświadczenie o dochodach

Postaraj się aby Twoje zaświadczenie o dochodach zostało szybko posłane na adres urzędu skarbowego:

Belastingdienst/kantoor Buitenland

Postbus 2577

6401 DB Heerlen

Nederland

Nie musisz zaświadczenia posyłać listem poleconym, ale ważne jest abyś poprawnie i wyraźnie zaadresował kopertę. Wszystkie powyższe wskazówki przyczynia się do tego, ze szybciej dostaniesz swoje rozliczenie podatkowe i zwrot z podatku. Jeżeli wskazówki te nie pomogą, pozostaje tylko czekać. Urząd skarbowy zdecydowanie powołuje się na prawo, które mówi , ze każde rozliczenie podatkowe może być przetrzymane aż do 3 lat. Liczy się tutaj pełny rok kalendarzowy czyli za rok 2015 urząd skarbowy może przetrzymać rozliczenie do 31 grudnia 2018 roku.