Auto w Holandii – jazda na polskich „blachach”

Pytanie związane z użytkowaniem auta na holenderskich drogach jest często zadawane. Czy mogę jeździć autem w Holandii na polskich tablicach rejestracyjnych? Czy muszę opłacać podatek drogowy za auto w Holandii na polskich „blachach”. W serii artykułów „Auto w Holandii”odpowiemy wam na te pytania jak również wyjaśnimy inne kwestie związane z użytkowaniem auta w Holandii. W dzisiejszym artykule – jazda w Holandii na polskich tablicach. 

Przebywając lub pracując w Holandii przez okres trzech miesięcy, można poruszać się po tutejszych drogach samochodem na polskich „blachach”. Jeżeli pracujesz w Holandii ale co trzy miesiące zjeżdżasz do Polski, okres ten nalicza się od nowa. Znaczy to, ze w takiej sytuacji masz prawo jeździć na polskich tablicach. Również jesteś zwolniony z obowiązku opłacania podatku drogowego za jazdę autem po Holandii. Podczas kontroli drogowej warto mieć dowody potwierdzające zjazd do Polski np. wydruki z konta bankowego, paragony itp.

 

Zasady panujace w Holandii potwierdzaja, ze jeżeli dana osoba jest bardziej związana z Polską niż Holandią, to opłaty za użytkowanie auta, należy uiścić właśnie w Polsce. Powiązanie z Polską to właśnie to ze co trzy miesiące wracasz do swojego kraju, ale również: meldunek w Polsce (a nie w Holandii); rodzina w Polsce (mąż/zona, dzieci); posiadanie konta bankowego w Polsce; lub to ze jesteś właścicielem nieruchomości w Polsce (posiadasz dom lub mieszkanie własnościowe). Wszystko to świadczy o tym, ze jesteś związany bardziej z Polska niż Holandia, czyli swobodnie przez okres 3 miesięcy możesz się poruszać po Holandii swoim autem zarejestrowanym w Polsce. Warto zadbać abyś miał przy sobie właśnie te dowody, które potwierdza twoje powiązanie z Polską. Podsumowując, jazda na polskich tablicach w Holandii jest dozwolona kiedy:

 

  • co trzy miesiące zjeżdżasz do Polski i możesz to udowodnić
  • zameldowany jesteś na adresie w Polsce a nie w Holandii
  • masz rodzinę w Polsce (męża/zonę, dzieci)
  • posiadasz rachunek bankowy w Polsce
  • jesteś właścicielem nieruchomości w Polsce (dom lub mieszkanie własnościowe)

 

Jeżeli spełniasz te wymogi, możesz jeździć w Holandii na polskich tablicach, jesteś również zwolniony z opłacania podatku drogowego. Jednak jeżeli zameldujesz się na holenderskim adresie(mimo ze spełniasz wszystkie wymogi), automatycznie jesteś zobowiązany przerejestrować auto, i w Holandii opłacać podatek drogowy i ubezpieczenie auta.

Jak to wszystko działa dowiesz się w naszym następnym artykule „Jazda w Holandii na holenderskich tablicach”