Featured

Samochód w Holandii – jazda na holenderskich tablicach

Mieszkając w Holandii dłużej niż trzy miesiące nie możesz poruszać się samochodem na polskich tablicach. Masz obowiązek zarejestrować swoje auto w holenderskiej stacji kontroli pojazdów – RDW. Przerejestrowanie auta z polskich na holenderskie tablice jest bardzo kosztowne. Dlatego zdecydowanie zaleca się zakup auta w Holandii. Kupując samochód w Holandii musisz pamiętać o:

  • przerejestrowanie auta na siebie, dokonasz tego na poczcie. Potrzebny będzie do tego; twój dowód tożsamości; adres zameldowania w Holandii; dowód rejestracyjny pojazdu – chodzi tu o trzecia stronę dowodu, która właśnie odpowiada za przerejestrowanie własności. Koszt przerejestrowania to około 10 euro.
  • płacenie podatku drogowego w Holandii. Wysokość opłat za podatek drogowy jest zależna od: prowincji w której mieszkasz; całkowitej masy pojazdu; spalania; rodzaj paliwa . Uwaga!! Podatek drogowy za auto na diesel jest bardzo wysoki. Ile dokładnie wynosi podatek drogowy w Holandii sprawdzisz tutaj
  • ubezpieczenie auta, po zakupie samochodu w Holandii masz obowiązek ubezpieczyć swoje auto. Zrób to jak najszybciej, jeżeli będziesz zwlekał, poniesiesz ryzyko ze ubezpieczalnia nie przyjmie twojego zgłoszenia i będziesz zmuszony ubezpieczyć swoje auto tam gdzie są pobierane najwyższe i zawyżone opłaty za ubezpieczenie. Każdy samochód w Holandii musi posiadać podstawowe ubezpieczenie WA – koszt tego ubezpieczenia wynosi od 17 euro. Nowsze i droższe auto powinno posiadać ubezpieczenie: Volledig Casco – cena tego ubezpieczenia wynosi od 50 euro. Ile będziesz płacił za ubezpieczenie zależy od wielu czynników, między innymi od tego ile kilometrów przejeżdżasz w ciągu roku, ile lat jeździsz bezwypadkowo jak również to jakie auto masz – im nowsze i większe auto tym więcej będziesz płacił za ubezpieczenie. Która ubezpieczalnie wybierzesz zależy od ciebie, popularny i łatwy sposób to zawarcie ubezpieczenia w banku, w którym posiadasz rachunek.
  • Przegląd techniczny auta – APK, posiadając samochód starszy niż trzy lata, masz obowiązek zrobienia corocznego przeglądu technicznego auta. Przegląd ten odpowiada za to, czy twój samochód jest na tyle sprawny technicznie aby bezpiecznie poruszać się na drogach. APK zrobisz w punktach serwisowych zarejestrowanych w RDW ( stacja kontroli pojazdów). Uwaga!! jeżeli spóźnisz się z przeglądem, grozi ci za to wysoka kara. RDW informuje listownie wszystkich posiadaczy aut do kiedy ich auto musi być sprawdzone. Warto trzymać się tego terminu, aby uniknąć przykrych niespodzianek.

Właściciele samochodów w Holandii muszą pamiętać o wielu rzeczach. Jednak mieszkając i pracując w Holandii jest o wiele łatwiej i wygodniej tutaj właśnie zarejestrować swój samochód i nie martwic się o konsekwencje jazdy na polskich tablicach. W razie stłuczki czy jakiegokolwiek wypadku na holenderskich drogach masz więcej praw od kogoś kto nielegalnie jeździ po Holandii autem na polskich tablicach.

W serii artykułów „samochód w Holandii” następnym razem import samochodu z Holandii do Polski. Zapraszamy, już wkrótce.